Tarihi Eyüp Oyuncakcılar Çarşısı - GeziBilen

Tarihi Eyüp Oyuncakcılar Çarşısı

Tarihi Eyüp Oyuncakcılar Çarşısı

Çocukların hayal gücünü zenginleştiren ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan oyuncaklar, tarihin çok eski zamanlarından beri hayatın içinde. Günümüzün endüstriyel özellikteki plastik öğelerinden tamamen farklı bir anlayışta, el emeği göz nuruyla hazırlanan oyuncakların Osmanlı Devleti'inde de ayrı bir yeri var. Zira İstanbul’un 15’inci yüzyıldaki fethinden kısa süre sonra günümüz Eyüpsultan ilçesinde yoğunlaşan oyuncakçı dükkanları ve atölyeleri bu bilgiyi doğrulayan önemli bir argüman.

Tarihin bu çok eski zamanlarına dair tanınmış gezginlerden Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatnamesi’nde, Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı’nda 100 dükkandan söz edilir. 1635 tarihli bu kayıt, çarşının büyüklüğüne işaret ederken sadece bölgede satışın değil, diğer şehirlere tedariğin de gerçekleştirildiği anlaşılır. Bir nevi Osmanlı’da oyuncağın merkezidir bu eski çarşı.

Günümüzde, yüzyıllar önceki aynı yerinde faaliyetlerini sürdüren çok sayıda dükkanın meydana getirdiği Tarihi Eyüp Oyuncakcılar Çarşısı, özellikle çocukların sevdiği önemli bir çekim merkezi. Öne çıkan özelliği ise geleneksel ahşap oyuncakların varlığı. Topaçtan at arabasına ekolojik ve sağlıklı ahşap oyuncak çeşitleri ile kendinden söz ettiren çarşıda, aynı zamanda birçok modern ürün satışı mevcut.

Tarihi Eyüp Oyuncakcılar ÇarşısıTarihi Eyüp Oyuncakcılar ÇarşısıTarihi Eyüp Oyuncakcılar Çarşısı

Yorumlar

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:23

  Her çocuğun gitmesi gereken tarih kokan bir yer☺

 • beraattglr
  13.01.2023 13:33

  Tarihe meydan okuyan oyuncakları barındıran bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota