Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

İstanbul’un Haliç kıyılarındaki tepelik bir alan boyunca uzanan Beyoğlu ilçesinin merkezi noktası Taksim Meydanı’na komşu şehir parkı. Cumhuriyet Caddesi ile Mete Caddesi arasındadır. Birçok turistik otelin ortasında, Taksim’in yoğun insan trafiğinin yanı başında bir nevi kaçış noktasıdır. 38 bin metrekare toplam alan üzerine 1940’ta yapımına başlanan Taksim Gezi Parkı, resmi olarak İstanbul’da Cumhuriyet Dönemi’nde yapılan ilk park olmasıyla öne çıkar. Mermer merdivenleri, denize nazır oturma grupları, çim alanları, huzurlu ortamı ve bankları ile önemli bir çekim merkezi halini aldı. Osmanlı zamanında kışla inşa edilen alanın yıkılması ve çevresindeki otellerin inşasıyla birlikte yeşil alan da küçülmeye başladı. Buna karşın önemini hiçbir zaman yitirmedi. 1991-1992 arasında parka oldukça gösterişli bir havuz yapıldı ve birçok yönü ile kapsamlı revizyon gördü. Son olarak kamusal alandaki Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yeniden yapılandırılan Taksim Gezi Parkı, günümüzde de merkezi konumu, yeşil alanları, bakımlı ve düzenli oluşu, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören modern kafeleri ve sosyal donatıları ile ilgi çeker.

Taksim Gezi ParkıTaksim Gezi ParkıTaksim Gezi ParkıTaksim Gezi Parkı

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 13:32

  sessiz ve sakin bir gününe denk geldim güzeldi.

 • lhlVB8Pu
  30.08.2022 01:04

  Meydan

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:23

  Tarihi Gezi Parkı o eski görüntüsü ve büyüklüğünden pek bir şey kalmamış gibi olsada hala o yoğun meydandan çıkıp birkaç dakika hava alabileceğiniz, oturup kitap okuyabileceğiniz, zamanınızın bir kısmını huzurlu geçirebileceğiniz bir park olma özelliklerini taşıyor.

 • omrkazncc
  11.01.2023 12:53

  Yanınıza aldığınız atıştırmalık, yiyeceklerle burada çimenlerin üstünde harika vakit geçirebilirsiniz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler