Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi - GeziBilen

Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Karaköy semtindedir. Osmanlı Padişahı II. Mahmud’un fermanının ardından 1832-1834 yıllarında inşa edildiği kayıtlarda yer alır. Halen faal olan kilise, görkemli yapısını bugünlere kadar korumuş tarihi yapılar arasındadır.

Kilisenin yuvarlak kemerli ve mermer söveli kapısı, yapının ortasındaki geçişle avluya bağlanır. Yapının küçük çan kulesi ise Kemeraltı'na bakan cephesinde saçağın üstüne yer almaktadır. İki kattan oluşan kilise, payeli batı cephesiyle adeta bir tapınak izlenimi uyandırır. Kilisede yapılan beş ayrı yerdeki sunaktan bir tanesi Meryem Ana’ya adanmış olup, ince sütunların çevrelediği mekandaki tasvir dikkat çeker.

Bölgedeki ilk Ermeni Patriklik Kilisesi’dir. Duvarlarındaki anma kitabeleriyle de meşhurdur. Yüzyıllar boyunca pek çok farklı din ve kültüre ev sahipliği yapmış olan İstanbul’da, gerek mimarileri gerek temsil ettiği değerler açısından çok sayıdaki görkemli yapılardan biri olan Surp Pirgiç Kilisesi, payetli girişi ve iç mekan sütunlu düzenlemeleriyle görülmeye değer tarihi yapılar arasındadır.

Surp Pırgiç Ermeni Katolik KilisesiSurp Pırgiç Ermeni Katolik KilisesiSurp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

Yorumlar

 • buseats2
  11.11.2022 07:21

  Tarihi yapısı itibariyle etkileyici. Mimarisi ve yeşilliği ile de güzel bir hastane. Huzurevi için çok güzel yeşillikli süs havuzlu bir bahçesi var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota