Surp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi

İstanbul’da tarihin havasını içine çekmek isteyen gezginleri davet eden çarpıcı gezi noktalarından biri de Surp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi. Avrupa Yakası’nın Boğaziçi kıyılarına yakın ilçelerinden Sarıyer’de cadde üzerinde konumlanır. Tarihi bir hayli eski Ermeni kiliseleri arasında bulunur.

İlk yapım tarihi kayıtlarda 1847 olarak yer alır. Cemaatteki aktifliği ile bilinen ve dönemin ileri gelen Osmanlı Ermenileri arasında gösterilen Bogos Amira Bilezikçiyan tarafından yaptırılmıştır. Ahşap olarak inşa edilen yapı, bir süre sonra ihtiyacı karşılayamadığı için yeniden ele alınmış, 1882’de yıkılarak daha dayanıklı tipte, kesme taşla yeniden inşa edilmiştir. 1885’te ibadete açılan kilise ile birlikte etrafında rahip evi, ahşap evler ve bir de okul yaptırılır.

Mimari detayları incelendiğinde doğu-batı eksenli bölümden girilen yapı, sunak ve niş olmak üzere ayrılır. Sütunların dikkat çektiği ana mekanla ilişkisi hafif bir kemerle koparılan bölüm ise koro içindir. Burada koro halinde ilahiler okunur. Neo gotik dış tasarım öne çıkar.

İbadete açık olan kilise, İstanbul’un en çok bilinen dini yapılardan biridir.

Surp Boğos Ermeni Katolik KilisesiSurp Boğos Ermeni Katolik KilisesiSurp Boğos Ermeni Katolik KilisesiSurp Boğos Ermeni Katolik Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler