Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi - GeziBilen

Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

İstanbul’da zamana meydan okuyan tarihi yapılardan biri de kuşkusuz Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi. Şehrin Avrupa Yakası’nda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün güneyindeki Ortaköy’de ziyaret edilebilen kilisenin ilk çivisinin çakıldığı tarih 17’nci yüzyıla kadar uzanıyor. Neden mi çivi? Çünkü ilk önce ahşap bir kilise olarak yapıldı…

Erzincan’dan göç ederek Ortaköy dolaylarına yerleşen Ermeni dinine mensup Osmanlılar tarafından küçük bir şapel olarak yaptırıldı. ‘Surp Giragos’ da denilen bu yapı, yaklaşık 60 yıl sonra 1725’te genişletilerek yeniden inşa ettirildi. Surp Asdvadzadzin adını alan kilisenin açılışında Başpatrik Garabed Ulnetzi’nin de hazır bulunduğu kayıtlarda geçer.

Ahşap kiliseler yangına dayanıksızdır. Bu nedenle Osmanlı Devleti topraklarında çok sayıda tarihi eserin yok oluşuna tanıklık edilir. Surp Asdvadzadzin 1825’te dayanıklı taşlardan yeniden yapılarak ibadete açıldı. Bu kez detaylıca elden geçirildi; zira günümüzde de çan kulesi, gösterişli avizesi ve tavanındaki motifleri ile dikkat çeker.

Geride kalan yaklaşık asırların sonrasında önemli ölçüde zarar gören yapı, kapsamlı restorasyonunun ardından 2012’de yenilenen yüzüyle bir kez daha açıldı ve günümüzde hem ziyarete hem ibadete açık durumda.

Surp Asdvadzadzin Ermeni KilisesiSurp Asdvadzadzin Ermeni KilisesiSurp Asdvadzadzin Ermeni KilisesiSurp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  01.03.2023 13:43

  Ermeni Kilisesi olan bu yer mutlaka imkanı olan herkesin gezmesi gereken bir yer.

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:21

  Çok güzel bir Ermeni Kilisesi. Balyan ailesi tarafından inşa edilmiş. Sadece camilerin kubbeli olmasına izin verildiği için içten gizli kubbe yapılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota