Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi - GeziBilen

Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi

Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi

Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi, tarihin kadim geçmişi ile köklü bağları bulunan İstanbul’un zengin bir kültürel mozaiğe sahip ilçelerinden Fatih’te konumlanır. Koca Mustafa Paşa Külliyesi’nin merkezini de oluşturan kompleks yapı bütünü, manevi atmosferiyle dikkat çeker.

Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilmiş bir Bizans yapısının 15’inci yüzyılın sonuna yaklaşılırken camiye dönüştürülmesini esas alır. Çok iyi durumda günümüze ulaşmıştır.

Yanı başında yüzlerce yıllık bir ağacın yükseldiği Pir Yusuf Sümbül Sinanüddin Efendi ve birçok önemli kişinin mezarının da ziyaret edilebildiği Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi’nde genel itibarıyla mistik doku öne çıkar.

Sümbül Efendi Camii; kesme taştan yapılmış, kubbe, tek şerefeli ve tek minareli bir yapıdır. Çok geniş olmayan iç mekanında sadelik vardır. Ahşap kürsü, mermer mihrap, duvarlardaki az sayıda süsleme ve dengeli aydınlatma öğeleri öne çıkar.

Sümbül Efendi Camii ve TekkesiSümbül Efendi Camii ve TekkesiSümbül Efendi Camii ve TekkesiSümbül Efendi Camii ve Tekkesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota