Sultan Reşat Türbesi - GeziBilen

Sultan Reşat Türbesi

Sultan Reşat Türbesi

Osmanlı'nın son dönem padişahlarından Sultan Reşad’ın türbesi, İstanbul’un manevi yapıları ile tanınan ilçesi Eyüp’tedir. Günümüzde işlek bir sokakta konumlanan türbe, zarif mimarisiyle dikkat çeker.

Sekizgen tasarımlı türbenin demir parmaklıkla çevrili bahçesinde havuzlar bulunur. Yanı başında da Eyüp Lisesi yer alır. Sultan Reşad, türbesinin çocuk ve su seslerinin olduğu bir yerde olmasını istemişti, böylelikle vasiyeti gerçekleştirilmiştir.

Mermer ve taştan yapılan, üzeri kurşunla kaplı türbede her bir yüzdeki altlı üslü pencereler öne çıkar. Türbe kapısı yüksektedir, bu nedenle merdivenle çıkılır. Kapı girişinde sütunlar vardır. Oldukça güzel bir kapısı bulunan türbenin içerisinde Kütahya çinileri bulunur.

Sanatsal ve mimari detayları ile Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yapılmış en naif türbeler arasında gösterilir.

V. Mehmet olarak da anılan Sultan Reşad’ın türbesinde sandukasının yanında iki sanduka daha görülür. Sandukaların biri Kam-res Başkadınefendi ve oğlu Necmeddin Efendi’ye aittir.

Mehmet Reşat, 1918’deki vefatının ardından adına yaptırdığı türbeye gömülmüştür.Türbenin dışındaki hazirede 35’inci Osmanlı Padişahı Mehmed Reşad'ın torunları, oğlu ve kızının da aralarında yer aldığı mezarlar ziyaret edilebilir.

Sultan Reşat TürbesiSultan Reşat TürbesiSultan Reşat Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota