Süleymaniye Meydan Çeşmesi - GeziBilen

Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Süleymaniye Meydan Çeşmesi, İstanbul’un Fatih ilçesindeki keşfedilecek hazinelerle dolu kültürel miraslardan Sultanahmet semtindedir. ‘Hesap Çeşmesi’ olarak da bilinir, Sultanahmet Külliyesi’nin yapımında çalışan ustalara yevmiyelerinin burada dağıtıldığı söylenir.

Bir diğer rivayet de çeşmenin üçüncü adı olan ‘Hesaplı Çeşme’ ile ve Bozdoğan Su Kemeri ile ilgili. Bizans İmparatorluğu’ndan kalma kamusal yapıdan ayrılan kollardan birinin suları çeşmeye ulaştırdığı ve külliyedeki tüm su ihtiyacının da buradan ‘hesaplı’ bir şekilde sağlandığı söylenirdi.

İstanbul’daki mimari kıymetlere dair rivayetler azımsanmayacak kadar fazladır. Süleymaniye Meydan Çeşmesi de bu noktada çeşitli rivayetlere konu olan Osmanlı yadigarları arasında gösterilebilir.

1792’de yaptırılan çeşmenin kesik köşeleri ve yüzleri dikkat çeker. Düz sütunların çıkıldığı kenarlarının yanı sıra barok mimari üsluba işaret eden çeşitli detayları öne çıkar. Genel itibarıyla sade bir çeşmedir, tek bir cephesinde ayna taşı bulunur. Aynı zamanda bulunduğu bölgenin tarihi silüetine katkı sağlayan çeşme, şehrin öne çıkan su yapılarından biridir.

Süleymaniye Meydan ÇeşmesiSüleymaniye Meydan ÇeşmesiSüleymaniye Meydan ÇeşmesiSüleymaniye Meydan Çeşmesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:19

  Manzarasıyla tarihi dokusuyla manevatiyle çok güzel bir atmosferi var herkesin görmesi lazım.

 • cemmelih
  28.09.2022 07:13

  Muhteşem Süleymaniye camisi'nin dibinde olmasına rağmen yeterli ilgiyi görememiş tarihi bir çeşme. Kısmen kullanılabilir ve çalışabilir durumda olan ufak tefek restorasyonlarda eski güzel günlerine kavuşabilecek güzel bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota