Süleyman Subaşı Camii

Süleyman Subaşı Camii

Süleyman Subaşı Camii

İstanbul’un Haliç kıyılarındaki Osmanlı yadigarı Süleyman Subaşı Camii, özgün haliyle günümüze ulaşamamış olmakla birlikte yakın zamanda tarihi bilinçle ihya edilmiş eserlerden biridir.

1571’de Padişah Kanuni Sultan Süleyman döneminin önde gelen komutanlarından Süleyman Subaşı tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Sonraki dönemde çeşitli onarımlar gördüğü, büyük bir yangında harap olduğu ve tekrar yaptırıldığı kayıtlarda geçer.

Caminin 1900’lü yıllarda harap bir halde olduğu ve onarım gerektirdiği kayıtlardan anlaşılıyor.

1955-1956 yılları arasında yol yapım çalışmaları kapsamında yıkılan eser, 2011’de başlatılan proje ile birlikte aslına son derece yakın bir şekilde yeniden yaptırılarak 50 yılı aşkın süre sonra ibadete açıldı.

Kıyı şeridi üzerinde, duvarla çevrili avluda yer alan mütevazi büyüklükte bir camidir. Kiremitle örtülü çatısı, sade iç mekanı öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor. Tepedeki ünlü Zeyrek Camii ve hemen yanı başındaki Yavuz Er Sinan Camii ile birlikte Haliç’in silüetine değer katan Süleyman Subaşı Camii, günümüzde hem ibadete hem de ziyarete açık.


Görseller: kültürenvanteri, türkiyenintarihieserleri.com, Yasin Yıldırım

Süleyman Subaşı CamiiSüleyman Subaşı Camii

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 07:15

  Süleyman Subaşı Camii, 1571 yılında Mimar Sinan tarafından Haliç kıyı bandında inşa edilmiş olup, banisi Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Süleyman Subaşı’dır. Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra Cami’nin yangın geçirip tekrar inşa edildiği bilinmektedir.

 • IqZqraOT
  13.03.2022 18:15

  resimler bu camiiye ait değil.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler