Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)

Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)

Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)

Siyavuşpaşa Kasrı, İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki semtlerden Siyavuşpaşa’da konumlanır. Semte adını da veren Valilik, Sadrazamlık gibi üst düzey görevlerde bulunmuş devlet adamı Siyavuşpaşa’nın uzun yıllar yaşadığı köşktür. Günümüzde Milli Egemenlik Parkı’nın içerisindedir. Net olmamakla birlikte yapım tarihine dair mevcut bilgiler, 16’ncı yüzyılın son çeyreğine işaret eder. Üslup, detay ve genel itibarıyla özelliklerinden dolayı döneminin ünlü Osmanlı Baş Mimarı Mimar Sinan tarafından yapılmış olabileceği üzerinde durulmaktadır. Osmanlı sivil mimarisine dair vurguları yoğun şekilde hissettiren Siyavuşpaşa Kasrı, ‘Havuzlu Köşk’ olarak da anılıyor. Önündeki havuz ilginç bir olayın da konusu aynı zamanda çünkü söz konusu devlet adamı, fermanla işkence ile öldürülmek maksadıyla suyun içerisinde tutulurken karar geri alınıyor ve Siyavuşpaşa, devlet içerisinde önemli görevler üstlenmeye başlıyor ve bu kasırda yaşamaya başlıyor. Mezarı Eyüp Sultan’da bulunan Siyavuşpaşa’nın bir nevi ölüm fermanıyken hayatını sürdürdüğü ünlü kasır, Bahçelievler’de yakından görülmek üzere ziyaret edilebiliyor. Uzun süre atıl durumda kalan yapı, 2016’da İstanbul Valiliği tarafından başlatılan kapsamlı restorasyon sürecinin ardından ihya edildi. Tarihi yapı, günümüzde sanatsal etkinliklere sahne oluyor ve bölgenin silüetine değer katıyor.

Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)Siyavuşpaşa Kasrı (Havuzlu Köşk)

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:59

  Nasıl bu kadar güzel kalabildiğini bilemediğim şaşırıp vaybe dediğim restorasyonun nispeten güzel yapıldığı bir yapı. Park içinde kalan bir yapı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler