Şişli Hamidiye Saat Kulesi

Şişli Hamidiye Saat Kulesi

Şişli Hamidiye Saat Kulesi

İstanbul’un Şişli ilçesi, şehirdeki Osmanlı Devleti döneminden kalan az sayıda saat kulesinden birine ev sahipliği yapar. Şişli Hamidiye Saat Kulesi adıyla 1907’de inşa edilen yapı, 1899 tarihli, zamanının Hamidiye Etfal, günümüzün Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde yer alır. Hastane giriş-çıkışları saat kulesinin iki yanından gerçekleşir. Etfal, Osmanlıca ‘Küçük çocuk’ demektir, çocuklara yönelik bir hastane olarak inşa edilen, günümüzde ise her yaş grubuna hizmet veren kamusal yapının bahçesindeki saat kulesi, 20’nci yüzyılın başında temelde vatandaşların namaz kıldığı bir mescit ile bütünlük taşırdı. Kubbe şeklindeki çatısı, mermer cephesi ve yarım aks kadar dışarı alınmış kule kısmı dikkat çeker. Bu sayede daha geniş bir iç mekan elde edilmiştir. 20 metreye yakın yüksekliğe sahip olan saat kulesi, alttan desteklenen ve balkon-şerefe denen bölümle çevrelenir. Üzerindeki ilk saatin üzerindeki rakamların geceleri aydınlandığı ve oldukça güzel olduğu kayıtlarda geçer. Yakın tarihte restorasyon gören tarihi Şişli Hamidiye Saat Kulesi, merkezi konumu ile yoğun bir hastane olan Şişli Etfal’in girişinde sağda, 100 yılı aşkın geçmişi ile gelenleri karşılıyor.

Şişli Hamidiye Saat KulesiŞişli Hamidiye Saat KulesiŞişli Hamidiye Saat KulesiŞişli Hamidiye Saat Kulesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:28

  1890 yılında yapılmış sanatkârane bir saat kulesi.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:18

  Şişli Etfal Hastanesi Saat Kulesi, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde bulunan saat kulesi. II. Abdülhamid'in emriyle 1907 yılında Şişli Etfal Hastanesinin bahçesine yaptırılan saat kulesi Raimondo D'Aronco tarafından tasarlanmış, hastanenin başmimarı Mahmud Şükrü Bey'in de katkılarıyla F. Pellini tarafından yapılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler