Şişli Camii - GeziBilen

Şişli Camii

Şişli Camii

Şişli Camii, İstanbul’un Şişli ilçesinde, Abide-i Hürriyet ve Halaskargazi Caddeleri arasındaki birçok yolun kesişim noktasında konumlanan yakın döneme dair önemli yapılardan biridir. Yapımına 1945 yazında başlanan cami, dört yıl sonra tamamlanmıştır. 20’nci yüzyıl eseri olmasına karşın gerek üslubu gerekse yapısal özellikleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş devrine atıfla öne çıkan güçlü Türk mimari geleneğine göz kırpar. Cumhuriyet’in 1923’teki ilanından sonra İstanbul’da inşa edilen ilk cami olması yönüyle de önem taşır. Duvarlarla çevrili geniş bir avludan geçilerek merdivenle girilen caminin mimari Vasfi Egeli’dir. İçerisinde bir Kabe örtüsü bulunur. Bir ana kubbe etrafında üç yarım kubbeyle örtülüdür. Cami ile avlu arasındaki kısım, yani son cemaat yeri sütunlarla destekli çatıyla örtülüdür, diğer deyişle revaklıdır. Kubbeden inen büyük avizenin altında alışılmışın dışında küçük bir de fıskiyenin bulunduğu caminin geniş iç mekanı sadedir. Zarif hatlarla, çeşitli ayetler, sureler ve işlenen çok sayıda yazı dikkat çeker. Ana kapı üzerindeki incelikle işlenmiş, güzel hatlar mutlaka görülmelidir. Alttan ısıtmalıdır ve tek minarelidir. Avlu içerisindeki şadırvanın yanı sıra caminin bitişiğinde kütüphane, imam ve müezzin odaları, kadın-erkek gasilhanesi (cenazelerin yıkandığı odalar), cenaze kavı (cenazenin bekletildiği oda) ve tuvaletler bulunur.

Şişli CamiiŞişli CamiiŞişli CamiiŞişli Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:23

  Şişli nin Göbeginde tarih kokan ve o şekilde temiz şekilde korunan bahcesi ve yanında ki boş alanda güvercinlerle dolu insana huzur veren cami … Böyle güzel camilerimize sahip çikalım.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota