Sirkeci Garı - GeziBilen

Sirkeci Garı

Sirkeci Garı

Sirkeci Garı, İstanbul metropolünde bulunan bir tren istasyonudur. İnşaat süreci II. Abdülhamit dönemine uzanır. Adından da anlaşılacağı üzere Sirkeci semti içinde konumlanan gar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın İstanbul’daki ana istasyonlarından bir tanesidir. Bu anlamda Haydarpaşa Garı ile beraber en önemli garlar arasında gösterilir. Avrupa yakasında bulunan Sirkeci Garı 2015 senesinde İstanbul Belediyesine devredilir. Garın olduğu alanda geçici maksatla oluşturulan ufak bir istasyon bulunur. Bugünkü gar binasının planı Alman bir mimar olan A. Jachmund tarafından çizilir. Garın yapımı esnasında kullanılan granit mermerler Marsilya’dan getirtilir. Garın temeli 11 Şubat 1888 tarihinde atılır. Bundan iki sene sonra ise bina resmen açılır. Açılış esnasında II. Abdülhamit’i temsilen Ahmet Muhtar Paşa yer alır.

Binanın yan bölümünde garın hizmete başladığı tarih her iki takvime göre de yazılır. Yapıldığı ilk dönemde Sirkeci Garı konum olarak denize oldukça yakındır. Zamanla beraber gar çevresi ciddi bir değişim yaşar. Garın meşhur lokantası geçtiğimiz yüzyılın ortalarında bilinen pek çok yazarın ya da gazetecinin buluşma noktası haline gelir. Paris üzerinden hareket eden “Şark Ekspresi” çok uzun bir dönem boyunca bu istasyona yolcu indirmeyi sürdürür.

Garın dikkat çeken bir diğer noktası ise saat kuleleridir. Tarihi saat kulesi bir taş kaide üzerinde yer alır. Kule yapı olarak üstten aşağıya doğru daralır. Kare kadranlı saatler özel olarak Paris’ten getirtilir. Kulenin üç ayrı cephesinde de saat bulunmasına rağmen bugün yalnızca bir tanesi çalışır durumdadır. Sirkeci Garı bir anlamda İstanbul’un Avrupa’ya bağlanan kapısı olarak görülür. Garın Alman mimarı doğu-batı sentezi konusunda özen göstermiştir. Bu nedenle hem oryantalist bir üslup hem de modern çizgiler tercih edilmiştir.

Sirkeci GarıSirkeci GarıSirkeci GarıSirkeci Garı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota