Şile Feneri

Şile Feneri

Şile Feneri

İstanbul’da Anadolu Yakası’nın öne çıkan ilçelerinden Şile’nin simgelerinden biri de meşhur feneri. Karadeniz’e bakan tarihi Şile Feneri, göz kamaştırıcı detayları ile bölgenin siluetine ayrı bir değer katıyor.

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, 1859’da kıyı emniyeti esasıyla inşa edildiği biliniyor. İstanbul’un Karadeniz’deki kıyı şeridi ile İstanbul Boğazı’nın güvenliği açısından önem taşıyan ve denizden 60 metre yüksekte bir uçurum üzerinde konumlandırılan fenerin uzunluğu 19 metre. Yaklaşık 60 kilometre uzağı panoramik görüşe imkan tanıyan Şile Feneri, günümüzde de deniz ulaşımına yönelik olarak aktif biçimde kullanılıyor.

Dünya genelinde aktif olarak işlev sunan en büyük ikinci fener olan Şile Feneri, taş ve metal ağırlıklı bir yapıdır. İlk başta fitilli gaz lambası kullanılan mercek kristal sisteminin Fransa’dan getirildiği bilinir. 1968’de bu sistem, elektrikliye döndürülmüştür.

Sekizgen planlı fenerde kalınlık bir metreden biraz fazladır. En yüksek noktasına 72 basamaklı merdivenle çıkılır. Siyah-beyaz şeritli görünümün nedeni de gündüzleri daha kolay görülebilmesidir. Şile Feneri, günümüzde aynı zamanda tarihi aksamlar ve eşyaların yakından incelenebileceği küçük bir müzedir, bu doğrultuda ziyarete açıktır. 

Şile FeneriŞile FeneriŞile FeneriŞile Feneri

Yorumlar

 • melekbakan
  29.06.2022 11:45

  Manzarası çok iyii gece geç saatte giderseniz bir harika oluyorrr 😉

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:07

  Konumu çok güzel. Güzel restore edilmiş. Arkasında sahil tarafında belediyenin çay bahçesi var. Kahvaltıda veriyorlar. Hafta içi sakin ve havanın güzelliği ile çok özel manzarası var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler