Şile Ağlayan Kayalar - GeziBilen

Şile Ağlayan Kayalar

Şile Ağlayan Kayalar

İstanbul Şile’de yer alan Ağlayan Kayalar, en çok da dillere destan olan hikayesi ile gelen ziyaretçilerini büyülüyor. Buranın sembolü haline gelen Şile Feneri’nin yaklaşık 600 metre gerisinde yer alan Ağlayan Kayalar ile ilgili en bilindik hikaye ise suyun akış biçiminden dolayı bu adı almış olması. Ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetilen suyun akış biçimi her ne kadar ünlenmesine yol açsa da çok yakınındaki Ağlayan Kayalar Plajı da ziyaretçi sayısındaki artışın başlıca sebeplerinden biri.

İstanbul’a yakın ve bütçe dostu bir yerde deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyenlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Ağlayan Kayalar Plajı’na gelenlerin çoğu haliyle Ağlayan Kayaları da ziyaret ederek fotoğraflıyor. Dar bir koydan oluşan bu plajda zaman zaman dalgaların bir metreye kadar ulaşıyor olması iyi derecede yüzme bilinmesi gerektiğini kanıtlar nitelikte. Mavi bayraklı bir plaj olan Ağlayan Kayalar Plajı’nda daha çok vakit geçirmek isterseniz eğer bu civardaki konaklama tesislerinden birini tercih edebilirsiniz.

Ağlayan Kayalar ile ilgili en bilindik efsanelerden biri de yöre zenginlerinden Dimitri’nin kızı Eftelya ile öksüz Mehmet’i konu alıyor. Bu iki gencin aşklarının imkansızlığı bir yana kavuşma arzusu ile yanıp tutuşan ve yollara düşen Mehmet ve Eftelya’nın aşklarından asla vazgeçmemeleri bir yana… Uzun zaman sonra kavuşan ve bir kayanın üzerine oturan genç aşıkların gözlerinden birer damla yaş akmış ve ‘Dünyada mutlu olamayacaksak, bir başka cennet vardır belki bizi bekleyen’ diye düşünerek kendilerini hırçın dalgalara bırakmışlar.

Şile Ağlayan Kayalar Şile Ağlayan Kayalar Şile Ağlayan Kayalar Şile Ağlayan Kayalar

Yorumlar

 • melekbakan
  04.07.2022 07:18

  Şile manzarasının en sevdiğim yerlerinden biri kamp yapmak için yerlerde mevcut biraz kalabalık olabiliyor :)

 • 242424
  05.08.2022 09:30

  İstanbul'da denize girilebilecek mavi bayraklı nadir yerlerden biri. 1 km olan plajında hizmeti çok iyi olmayan Aqua beach bulunmakta. Denizi temiz ve genelde hafif dalgalıdır. Burada fazla

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:23

  Bir sonbahar günü adım adım dolaştık plajı, insan olmayınca doğa o kadar güzel ki, kelimelere dökmek zor. Bu sahilleri bir de insanlar yokken gezmeyi deneyin...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota