Silahi Mehmet Camii

Silahi Mehmet Camii

22.02.2021 00:18


Minaresi ile ünlü Silahi Mehmed Efendi Camii, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki ilçelerden Eyüp’te, dar bir sokağın üzerinde bulunur. Osmanlı Devleti'nin İstanbul’u fethettiği döneme tarihlenen cami, Padişah Fatih Sultan Mehmed’in silahtarı Mehmed Bey tarafından yaptırılmıştır.

Silahi Mehmed Efendi Camii’nde taş ve tuğla ile çıkılan altıgen şekilli minarenin balkonu andıran bölümü dikkat çeker. İstanbul’da bu türde minareye sahip cami sayısı 10’dan azdır.

Ayrıca giriş kapısının sağında ve avlu duvarı bitişiğinde konumlanıyor. Yani bağımsız minareli bir cami. Şehirdeki minarelerin neredeyse tamamının cami ile bitişik olduğu temel alındığında bu yönüyle de farklı bir tarza işaret ediyor. Son olarak minaresinin külağı da kendine has kimliği ile camiye ayrı bir görsellik katıyor.

Küçük bir yapı olan Silahi Mehmet Camii, dörtgen planlı. Küçük avlusundan geçilerek girilen caminin iç mekanı az süslemeli, son derece sade bir tarza sahip. Altlı üslü pencereleri var. Karşısında Zal Mahmut Paşa Camii’nin bulunduğu yapının ayrıca yanında Silahi Mehmed Bey’in kabrinin de olduğu hazire yer alıyor.

Silahi Mehmet CamiiSilahi Mehmet CamiiSilahi Mehmet Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 07:05

  Minaresi ne hayran kaldım Çok otantik minaresi için gelip görebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler