Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi - GeziBilen

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

İstanbul’da özellikle Avrupa Yakası’nda çok sayıda türbe bulunur. Bu bağlamdaki öne çıkan türbelerden biri de Eyüpsultan ilçesindeki Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi’dir. Sokullu Mehmed Paşa Türbesi ile Siyavuş Paşa Türbesi’nin bulunduğu bölgede, Camii Kebir Caddesi üzerinde konumlanır. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından Ayasofya’nın restorasyonunda da görev almış olan İtalyan Mimar Gaspare Trajano Fossati’ye yaptırıldı.

Fransa’da ortaya çıkan ve Ampir olarak da bilinen neo klasik üslupta inşa edilen kare planlı türbede üç adet ahşap sanduka vardır. Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi ile birlikte damadı Süleyman Celaleddin Efendi ve eşinin sandukaları görülür. Türbenin kitabesinin bulunmuyor oluşu dikkat çeker.

1813’te dünyaya gelen Ahmet Esad Efendi, eğitim hayatının ardından Eyüp ve Üsküdar’da Kadılık yapmış, 1878’de Şeyhülislamlık makamına atanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda Şeyhülislamlık, dini alanda en yüksek merciidir. 1889’da vefat ettiği kaydedilen Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi’nin zeki, dürüst ve azimli biri olduğu söylenir.

Anadolu Yakası’nda yalısının yanına mütevazi büyüklükte bir de cami yaptırdığı kendisiyle ilgili diğer bilgiler arasındadır. Az ilerisindeki mezarlığın duvarında görülecek olan zarif çeşme de 1950’li yılların öncesinde türbenin önündeydi. Yerinden alınıp şu anki konumuna nakledildi.

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota