Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi - GeziBilen

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

İstanbul’da özellikle Avrupa Yakası’nda çok sayıda türbe bulunur. Bu bağlamdaki öne çıkan türbelerden biri de Eyüpsultan ilçesindeki Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi’dir. Sokullu Mehmed Paşa Türbesi ile Siyavuş Paşa Türbesi’nin bulunduğu bölgede, Camii Kebir Caddesi üzerinde konumlanır. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından Ayasofya’nın restorasyonunda da görev almış olan İtalyan Mimar Gaspare Trajano Fossati’ye yaptırıldı.

Fransa’da ortaya çıkan ve Ampir olarak da bilinen neo klasik üslupta inşa edilen kare planlı türbede üç adet ahşap sanduka vardır. Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi ile birlikte damadı Süleyman Celaleddin Efendi ve eşinin sandukaları görülür. Türbenin kitabesinin bulunmuyor oluşu dikkat çeker.

1813’te dünyaya gelen Ahmet Esad Efendi, eğitim hayatının ardından Eyüp ve Üsküdar’da Kadılık yapmış, 1878’de Şeyhülislamlık makamına atanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda Şeyhülislamlık, dini alanda en yüksek merciidir. 1889’da vefat ettiği kaydedilen Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi’nin zeki, dürüst ve azimli biri olduğu söylenir.

Anadolu Yakası’nda yalısının yanına mütevazi büyüklükte bir de cami yaptırdığı kendisiyle ilgili diğer bilgiler arasındadır. Az ilerisindeki mezarlığın duvarında görülecek olan zarif çeşme de 1950’li yılların öncesinde türbenin önündeydi. Yerinden alınıp şu anki konumuna nakledildi.

Şeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi TürbesiŞeyhülislam Ahmet Esad Efendi Türbesi

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:23

  Ahmed Esad Efendi Türbesi, Eyüp Sultan Camii yakınındadır. Burada hazire ve hazirede ayrıca Siyavuş Paşa Türbesi bulunuyor.

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:25

  Abdülhamid han zamanında Şeyhülislamlık yapmıştır.11 yılşeyhülislamlık görevinde kaldıktan sonra 1889 yılında görev başında vefat etti.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:03

  Uryanizade Ahmed Esad Efendi (d. 1813 - ö. 1889) Osmanlı padişahı II. Abdülhamid döneminde 1878-1889 yılları arasında 11 yıllık bir süreyle Osmanlı Devleti'nin şeyhülislamlığı görevini yapmış bir din ve devlet adamıdır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota