Şeyh Mustafa Devati Türbesi - GeziBilen

Şeyh Mustafa Devati Türbesi

Şeyh Mustafa Devati Türbesi

Manevi açıdan kıymetli sayısız ziyaret noktasının bulunduğu İstanbul’da, türbelerin ağırlıkta olduğu ilçeler genellikle Avrupa Yakası’ndadır. Ancak Anadolu Yakası da önemli kişilerin türbelerine ev sahipliği yapar. Bunlardan biri olan Şeyh Mustafa Devati Türbesi, şehrin Üsküdar ilçesindedir.

İşlek bir cadde üzerindeki geniş kaldırımlı yürüyüş yoluna cepheli türbenin inşası 17’nci yüzyıla tarihlenir. Her bir kenarı farklı uzunluktaki sekizgen planlı yapı ilginç mimarisiyle dikkat çeker. Batı konumdaki ön cephesinde bulunan kapısı ve iki yanındaki Mısır piramitlerini hatırlatan şekliyle öne çıkan pencerelerinin üst kısımlarında toplam dört adet kitabe yer alır. Geçtiğimiz yıllarda restore edilmiş, kiremit çatılı bir yapıdır. Süslemelerin olmadığı sade iç mekanda yan yana konumlandırılmış sandukalar görülür.

Divit, yani hokkanın içerisindeki mürekkebe batırılmak suretiyle yazı yazmada kullanılan eski kalemlerin imalatını yapmış Şeyh Mustafa Devati, bu nedenle Divitçi olarak da anılırdı. Gençliğinden itibaren gayretliydi. Fidancı Mehmed Efendi’nin yanında tasavvuf eğitimini bitirip şeyh oldu. İrşat faaliyetlerini tekkesinde uzun yıllar sürdürdü, hayatından kesitlerin olduğu Tuhfetü’s-sufiyyin adlı bir de eseri vardır. Osmanlı İmparatorluğu’nun 450 yıla yakın süre boyunca başkentliğini yapmış İstanbul’daki önem taşıyan türbelerden biri olan Şeyh Mustafa Devati Türbesi, kolay ulaşımıyla ziyaretinizi bekliyor.

Şeyh Mustafa Devati TürbesiŞeyh Mustafa Devati TürbesiŞeyh Mustafa Devati TürbesiŞeyh Mustafa Devati Türbesi

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:23

  Üsküdar meydana çok yakın bir konumda ana cadde üzerinde çok bilinmeyen bir türbe camii,türbe

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota