Sevda Tepesi

Sevda Tepesi

Sevda Tepesi

İstanbul'un Anadolu Hisarı yakınlarındaki manzara keyfini doruk noktasında yaşatan lokasyonlardan Sevda Tepesi, adını hüzünlü bir aşk hikayesinden alır. 1930’lu yıllarda Hollywood’un ünlü aktörü Rudolf Valentino’ya benzetilen Teğmen Vahit Bey, bu benzerliği nedeniyle bir yarışmada birinci seçilince Kandillili Valentino Vahit olarak anılmaya başlar. Valentino Vahit, Belkıs Hanım’a aşıktır ve burada buluşmaktadırlar. Babası ise Belkıs’ı mirasçılarından Emin Dirvana ile evlendirmek isteyince Teğmen Vahit, koruya çağırdığı Belkıs'ı ve kendini vurur. ‘Çamlık Tepe’, ‘Ömür Tepe’ gibi isimlerle anılan Kıbrıslı Yalısı’na ait koruluğun ismi, bu hikaye ile birlikte Sevda Tepesi olarak anılmaya başlanır.

57 bin 140 metrekarelik alana sahip Sevda Tepesi, özellikle Yeşilçam filmlerinde çokça kullanılmasıyla ünlüdür. Kıbrıslı Yalısı korusuna ait, geçmişten günümüze doğal manzarası ile büyüleyen alan, içinde yaklaşık 300 yıllık ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Boğazı’nın en güzel yerinde yeşilin ve mavinin kavuştuğu koru, İstanbul aşıklarının da vazgeçemediği mekanlardan. Şehrin stresinden arınmak isteyenler aile ve dostlarıyla manzaranın tadını çıkarabilirler. Ayrıca bölgede, kuruluşu 1845'e dayanan Türkiye'nin en köklü liselerinden biri olan Kuleli Askeri Lisesi binası da görülebilir.

Sevda TepesiSevda TepesiSevda Tepesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:01

  Manzarası muhteşem en güzel tarafı akşam güneş batarken orada olmak.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler