Sepetçiler Kasrı

Sepetçiler Kasrı

01.06.2021 07:59


Sepetçiler Kasrı bugün itibari ile Yeşilay’ın genel merkezi olarak değerlendirilir. Tarihi kasrın 1463 senesinde Sultan İbrahim tarafından inşa edildiği bilinir. Yapı o dönem Bizanslılardan kalan surların üzerine yapılır. Sepetçiler Kasrı’nın en önemi özelliği Topkapı Sarayı’nın dış bahçesinde bulunan yapılar arasında, günümüze dek ulaşan tek yapı olmasıdır. İnşaat sürecinde yararlanılan kırmızı mermerler Darıca’dan özel olarak getirtilir. Diğer yandan çiniler İznik bölgesinden, demir ve çiviler ise Samakoy’dan getirilir. Sepetçiler Kasrı’nın hemen kapı kemerinin üzerinde bir kitabesi bulunur. Bu kitabedeki bilgilere göre Topkapı Sarayı bünyesinde konumlanan kasır 1739 senesinde onarılır. Diğer onarım 1800’lü yılların ortalarında gerçekleşir. Her iki tamiratta da kasrın mimari tarzı değişmez. Buna rağmen Kırım Savaşı devam ederken burada çekilen bir fotoğrafta yapı bir kışlaya dönüştürülmüş haldedir.

Sepetçiler Kasrı’nın adının nereden geldiği ile ilgili farklı söylentiler söz konusudur. İnanışa göre Sultan İbrahim o dönem bu kasrın hemen arka bölümünde bulunan sepetçi esnafını her daim korur. Sultan İbrahim burada bulunan eski bir köşkü onarmaya karar verir. Bölgedeki sepetçi esnafı da bu süreçte kendisine destek verir. Aynı zamanda bunu takip eden dönemde kasrın yapımında da sepetçilerin benzer bir desteği olur. Tüm bu dayanışmadan sonra kasrın ismi Sepetçiler Kasrı olarak belirlenir. Yine de ismi ile ilgili farklı iddialar da yer alır.

Sepetçiler Kasrı 1920’li yılların başlarında kısa bir süre askeri ecza deposu olarak değerlendirilir. Bir süre kendi haline terk edilir. Hatta 1955 senesinde istimlak edilmesi dahi gündeme gelir. 1980 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü buranın restorasyonunu üstenir ve mekânı Basın-Yayın Genel Müdürlüğü olarak kullanır. 1998 senesinde bu defa Eminönü Hizmet Vakfı tarafından restore edilir.

Sepetçiler KasrıSepetçiler KasrıSepetçiler KasrıSepetçiler Kasrı

Yorumlar

 • gunerican
  08.09.2023 12:56

  İstanbul Sepetçiler Kasrı' nı ziyaret etmek, sadece bir binayı gezmekten çok daha fazlası. Bu yer, tarihin ve modern yaşamın büyüleyici bir birleşimi.

 • xbegummx
  30.09.2022 08:26

  Yeşilay bisiklet turu sayesinde tanıştık alanın boş sakin halini görmedim ama kalabalık haline de bayıldık ☺️

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler