Sarı Saltuk Türbesi - GeziBilen

Sarı Saltuk Türbesi

Sarı Saltuk Türbesi

İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Sarı Saltuk’un türbesi, İstanbul’un Boğaziçi’ne yakın ilçelerinden Sarıyer’de, şehir atmosferinden uzakta, sakin bir destinasyon vadeden Rumelifeneri’nde bir cadde üzerindedir.

Girişinde Sarı Saltuk Dede Çeşmesi bulunur. Sandukası, ahşap kaplı duvar ve çatının olduğu mütevazi büyüklükteki bir yapı içerisindedir. Duvarlarda çeşitli ayetler göze çarpar. Genel itibarıyla mimari detayların bulunmadığı manevi atmosferin yoğun olduğu bir yerdir. Yerler halıyla kaplıdır. Girişte ayakkabılar çıkarılır ve genellikle sandukanın önünde ka’de yani dizleri üzerinde oturur vaziyette dua edilir.

Sarı Saltuk, çeşitli kaynaklarda alp-eren, ermiş gibi sıfatlarla kendisinden bahsedilen ve 13’üncü yüzyılda yaşamış önemli bir kişidir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin himayesine aldığı bir din büyüğü olduğu bilinir. Mitolojik kimliği öne çıkmış bir kişi olmakla birlikte Anadolu’nun Türk ve Müslüman yurdu haline gelmesine katkıları olmuştur. Hakkında yazılmış en önemli eser, Osmanlı Padişahı II. Bayezid’in kardeşlerinden Cem Sultan tarafından yazdırılmış Saltukname’dir.

Eski zamanlarda balıkçıların denize açılmadan önce gelip dua ettiği, rivayete göre astım hastalarına şifa kapısı olduğu kaydedilen türbe, günümüzde de şehrin en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır.

Sarı Saltuk TürbesiSarı Saltuk TürbesiSarı Saltuk Türbesi

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:24

  Rumeli Fenerinin içerisinde Sarı Saltuk Hz.leri türbesi vardır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota