Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

11.08.2021 10:47


İstanbul Sarıyer’de, Büyükdere semtindeki Azaryan Yalısı’nda konumlanan Sadberk Hanım Müzesi, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına yaptırılmış olup, bölgenin en romantik ve ilgi çeken müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Türkiye’nin ilk özel müzesi unvanını elinde bulunduran Sadberk Hanım Müzesi, 14 Ekim 1980 yılında, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım’ın kişisel koleksiyonunu sergilemek ve anısını ölümsüzleştirmek adına açılır. 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Azaryan Yalısı içerisinde konumlanan müze, 1950’de Koç Ailesi tarafından satın alınmış, 1978’de müzeye dönüştürülme kararı verilene değin de yazlık olarak kullanılmıştır.

Koç Ailesi’nin aldığı bu karar üzerine 1978 ile 1980 yılları arasında Sedat Hakkı Eldem’in büyük ehemmiyet göstererek hazırladığı restorasyon projesi yalıda hayata geçmiş ve akabinde müze olarak faaliyete geçmiştir.

Müzede yer alan Sadberk Hanım’ın özel koleksiyonu içerisinde geleneksel kıyafetler, işlemeli ve tuğralı gümüş ile porselenler gibi özel eserler yer almaktadır. Müze, açılışını takip eden yıllarda Türkiye’deki önemli koleksiyonerlerden Hüseyin Kocabaş’ın vefatı ardından kendisinin koleksiyonunu da 1983’te bünyesine dahil etmiştir. Bilhassa Kocabaş’ın koleksiyonunda yer alan arkeolojik eserlerin sergilenebilmesi adına, mevcut bulunan binanın yanındaki 20’nci yüzyılın başlarında inşa edildiği düşünülen yalı da satın alınmış ve ön cephesi aslına uygun olarak restore edildikten sonra burada sergilenmeye başlanmıştır.

Bahsi geçen bu ek bina, 24 Ekim 1988’de “Sevgi Gönül Binası” ismiyle açılmış; sergileme düzeninin çağdaş bir müze uygulamasının birebir örneği kabul edilmesi sebebiyle 1988 “Europa Nostra Ödülü” almıştır.

Sadberk Hanım Müzesi, açıldığı ilk yıllarda 3 bin esere ev sahipliği yaparken; günümüzde ortalama 20 bin eseri bünyesinde barındırmakta ve ziyaretçilerinin ilgisine sunmaktadır.

Sadberk Hanım MüzesiSadberk Hanım MüzesiSadberk Hanım MüzesiSadberk Hanım Müzesi

Yorumlar

 • Vindo Games
  21.08.2021 20:59

  ilk defa gördüm ve enfes görünüyor. Çok detaylı ve ferah bir yapı. Böylesine değerli eserler asla restorasyonsuz bırakılmamalı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler