Sadabad (Aziziye) Camii - GeziBilen

Sadabad (Aziziye) Camii

Sadabad (Aziziye) Camii

İstanbul’un Kağıthane ilçesindeki Sadabad Camii, Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen yapılar arasında mimari açıdan ayrı bir yere sahiptir. Zarifliği ile dikkat çeker. Lale Devri’nin simgesi olan Sadabad Sarayı ile birlikte 1722’de yaptırılmıştır. 1730’daki Patrona Halil İsyanı sırasında harap olduğu kayıtlarda geçer. İlk caminin nasıl bir mimariye sahip olduğunu maalesef bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz şeylerden biri caminin Patrona Halil İsyanı sırasında yıkılmış olduğudur.

Cami, isyanda harap olduktan sonra 28’inci Osmanlı Padişahı III. Selim tarafından restore edilmiş ve ihya edilerek yeniden ibadete açılmıştır. Yaklaşık 15 yıl sonra II. Mahmud tarafından sıfırdan tekrar inşa edilir. Son inşasının ardından da zamanla tahribata uğrayan Sadabad Camii, nihai olarak II. Mahmud ve Pertevniyal Sultan’ın oğlu olan Sultan Abdülaziz tarafından son kez tekrar yaptırılır.

Günümüzde, zengin manevi ambiyansı ile ziyaretçilerini karşılayan ve oldukça iyi durumda olan Sadabad (Aziziye) Camii son halini, dönemin en ünlü mimarlarından Sarkis Balyan ve Agop Balyan kardeşlerin dokunuşları ile alır. Yapımında batı mimarisinden etkilenilen Sadabad Camii, 2. Dünya Savaşı esnasında ne yazık ki yağmaya uğramış ve büyük zarar görmüştür. Daha sonraki restorasyonları sayesinde halihazırda ibadete açık ve iyi durumdadır.

Sadabad (Aziziye) CamiiSadabad (Aziziye) CamiiSadabad (Aziziye) CamiiSadabad (Aziziye) Camii

Yorumlar

 • gulleribrahimm
  28.12.2022 08:22

  Herkes tarafından daha keşfedilmemiş diye düşünüyorum gayet sakin bir camii..

 • vlknckcc
  23.12.2022 12:00

  Yeşil alan içerisinde dere kenarında ter temiz…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota