Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Marmara Denizi’nde konumlanan Heybeliada, naif iskelesinden Aya Nikolaos Kilisesi’ne, ada sokaklarından Merit Halki Palace’a kadar mütevazi bir alan üzerinde çok sayıda ilginç deneyimi birlikte sunar. Heybeliada ile özdeşleşmiş yapıların başında ise Değirmen Burnu’nun kuzeyindeki Rum Ortodoks Ruhban Okulu gelir. 

Günümüzde kapalı durumda olan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, adadaki ormanlarla kaplı yüksek bir tepe üzerindedir. İlk yapılış tarihi 1200’lü yılların ikinci yarısına kadar uzanır. Ortodoks din adamı yetiştirilmesi esasıyla kurulan okul, zaman içerisinde birçok kez yandı, depreme tanıklık edip harap oldu ve savaşlar gördü ancak her seferinde yeniden yapılarak bir nevi ihya edildi. 

Son olarak 19’uncu yüzyılda yaptırılan bugünkü okul, geniş bir bahçe içerisinde üç katlı kagir bina şeklindedir. Antik dönemlere göz kırparcasına sütunlu giriş kapısı çarpıcıdır. Aynı zamanda Bizans mimarisinden izler taşıyan pencereleri ve süslemeleri ile dikkat çeker. 

Rum Ortodoks Ruhban Okulu, kapalı olmakla birlikte 120 bine yakın eserin bulunduğu zengin kütüphanesiyle de bilinir. Günümüzde önceden alınması gereken izinle gezilebilen yapı; zaman zaman sergi, konferans gibi etkinliklere sahne olmaktadır.

Rum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban Okulu

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 14:32

  Heybeli adaya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim, giriş ücretsiz zamanda yolculuk adına mükemmel bir mekan, bolca hayvana ev sahipliği yapıyor 😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler