Rum Ortodoks Ruhban Okulu - GeziBilen

Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Rum Ortodoks Ruhban Okulu

Marmara Denizi’nde konumlanan Heybeliada, naif iskelesinden Aya Nikolaos Kilisesi’ne, ada sokaklarından Merit Halki Palace’a kadar mütevazi bir alan üzerinde çok sayıda ilginç deneyimi birlikte sunar. Heybeliada ile özdeşleşmiş yapıların başında ise Değirmen Burnu’nun kuzeyindeki Rum Ortodoks Ruhban Okulu gelir. 

Günümüzde kapalı durumda olan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, adadaki ormanlarla kaplı yüksek bir tepe üzerindedir. İlk yapılış tarihi 1200’lü yılların ikinci yarısına kadar uzanır. Ortodoks din adamı yetiştirilmesi esasıyla kurulan okul, zaman içerisinde birçok kez yandı, depreme tanıklık edip harap oldu ve savaşlar gördü ancak her seferinde yeniden yapılarak bir nevi ihya edildi. 

Son olarak 19’uncu yüzyılda yaptırılan bugünkü okul, geniş bir bahçe içerisinde üç katlı kagir bina şeklindedir. Antik dönemlere göz kırparcasına sütunlu giriş kapısı çarpıcıdır. Aynı zamanda Bizans mimarisinden izler taşıyan pencereleri ve süslemeleri ile dikkat çeker. 

Rum Ortodoks Ruhban Okulu, kapalı olmakla birlikte 120 bine yakın eserin bulunduğu zengin kütüphanesiyle de bilinir. Günümüzde önceden alınması gereken izinle gezilebilen yapı; zaman zaman sergi, konferans gibi etkinliklere sahne olmaktadır.

Rum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban OkuluRum Ortodoks Ruhban Okulu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota