Rezan Has Müzesi

Rezan Has Müzesi

Rezan Has Müzesi

Rezan Has Müzesi’ni kültür ve sanat alanıyla ilgili olanlar, Uluslararası Doğu Halı Konferansı açılış sergisiyle beraber tanır. Müzenin açılış teması “Zamansız Sadelik” olarak belirlenir. Müze açıldığı 2008 senesinden bugüne oldukça aktif çalışmalar yürütür. Gerek özgün sergiler gerekse de sanatsal etkinlikler boyutunda son derece üretken bir müze izlenimi bırakır. Modern bir müze anlayışıyla hizmet veren Rezan Has Müzesi 9 bin sene öncesine ait arkeolojik eserleri burada teşhir eder. Bunun yanında Cibali Tütün Fabrikası’na ait olan çeşitli materyalleri koleksiyonuna dahil eder. Geleneksel ve modern müze anlayışının bir arada tutulduğu yapı Osmanlı’dan bugüne taşınan yapı kalıntıları ve Bizans su sarnıcı ile ziyaretçilerden büyük ilgi görür. Bu sarnıçlar Bizans devrinde şehrin su ihtiyacına önemli ölçüde cevap verir. Dikdörtgen planlı olan sarnıç su biriktirmek maksadı ile inşa edilir. Bizans döneminden kalan bu etkileyici sarnıç 48 kemer ve 15 sütundan oluşur.

Bilindiği üzere bu sarnıç temel işlevini yitirince tütün fabrikasının deposu olarak değerlendirilir. Hemen akabinde ise II. Dünya Savaşı’nın soğuk ve zorlu koşullarında gıda ambarı olarak değerlendirilir. Sergi alanında bulunan ve en az sarnıç kadar ilgi gören Osmanlı yapı kalıntıları 17’nci yüzyıla aittir. Bu yapılar iki ayrı bloktan oluşur. O dönem için nihai kullanım amacı tam olarak bilinmez.

Müzenin açılış döneminde ve sonrasında Kadir Has Üniversitesi’nin çok önemli katkıları olur. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan müzenin toplamda iki bin yedi yüz civarında esere sahip olduğu bilinir. Bu eserlerin yarısına yakını Urartu dönemine aittir. Bu nedenle müze çoğu zaman “Urartu Takı Koleksiyonu” olarak da anılır. Türkiye’de Urartulara özel olarak odaklanan müzeler arasındaki yerini alır. Müzeyi haftanın her günü saat 18.00’a kadar ziyaret etmek mümkündür.

Rezan Has MüzesiRezan Has MüzesiRezan Has MüzesiRezan Has Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:30

  Müze Kart Geçerli.

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:30

  İki katlı, üst katında tütün ve tütün ürünleri, bu ürünlerin işlenmesi için kullanılan aletlerden oluşan bir müze, alt katında ise m.ö ve m.s dönemlere ait, gündelik yaşamda kullanılan araç gereçlerden oluşan, kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler