Reisülküttab İsmail Efendi Çeşmesi - GeziBilen

Reisülküttab İsmail Efendi Çeşmesi

Reisülküttab İsmail Efendi Çeşmesi

Haznesi avlunun içinde bulunan Reisülküttap İsmail Efendi Çeşmesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galata semtindedir. Kemankeş Kara Mustafa Camii avlu kapısı dışında bulunur.

Süsleme bakımından çok önemli bir yapı olan ve büyük ilgi çeken çeşmenin yelpazeye benzeyen kemerinin alt kısmında bulunan çiçek motifleriyle kaplı ayna taşı dikkate değerdir. Oldukça sağlam ve iyi durumda olan çeşme, şehirdeki su yapıları arasında en iyilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Hat sanatında her cins yazının iri yazılan şekline verilen isim olan ‘celi’ sülüsle, yani dikkat çekici bir yazı ile süslenmiştir. İnce oymalarla doldurulan kemer boşluklarının üzerindeki “La ilahe illallah Muhammed resul-u’llah” yazısı oldukça güzel bir yazı örneğidir. Bu yazının üzerindeki meyve motifleri de ziyaretçilerin gözüne çarpmaktadır.

Camide imamın namaz kıldırırken cemaatin önünde durduğu yer olan mihrap bölümünü andıran görünümü de çeşmeyi farklı ve etkileyici kılan özellikleri arasındadır.

Reisülküttab İsmail Efendi ÇeşmesiReisülküttab İsmail Efendi ÇeşmesiReisülküttab İsmail Efendi ÇeşmesiReisülküttab İsmail Efendi Çeşmesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  25.11.2022 11:37

  Karaköy'deki Kemankeş Mustafa Paşa Camisinin dış duvarında bulunmaktadır. Çeşme Reisülküttab İsmail Efendi tarafından yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota