Ragıp Sarıca Paşa Konağı

Ragıp Sarıca Paşa Konağı

Ragıp Sarıca Paşa Konağı

İstanbul’da Anadolu Yakası’nın yoğun nüfuslu ve eski ilçelerinden Kadıköy’de, Caddebostan semtinin simgelerinden biridir tarihi Ragıp Sarıca Paşa Konağı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yaşamış önemli mimarlardan Ragıp Sarıca Paşa tarafından 1906 tarihinde yaptırıldı. Paşanın 1920’deki vefatının ardından kızları 15 yılı aşkın süre konakta yaşamlarını sürdürdü.

Konak, 1936’da ilk kez satıldı. 1960’lı yıllardan itibaren de birçok kez el değiştirdi. Tarihi konak, İş Adamı Vehbi Koç’tan Ressam ve Yazar Abidin Dino’ya tanınmış isimleri de kiracısı olarak ağırlamasıyla ünlü.

Yakın zamanda yeniden satışa sunulan dört katlı konak, 8 bin 500 metrekarelik arazide bulunuyor. Etrafı oldukça geniş olan tarihi yapı içerisinde çok sayıda oda ve salonlar mevcut. ‘Saray yavrusu’ da denilen semtin simgelerinden Ragıp Sarıca Paşa Konağı, geniş bahçesi ve mimari özellikleri ile öne çıkıyor.

Ahşap tavanlarındaki süslemeler, her metrekaresine sirayet etmiş durumdaki ince işçilik, lüks malzeme kullanımı, İtalya’dan getirilmiş özel mermerler ve Avusturya üretimi parkeleri ile dikkat çekiyor. İki köşkün birleştirildiği yapı, çeşitli tarihlerde restore edilse de görkemini bugünlere kadar taşımış.

Konak geniş salonları, renkli camları, oymalı demir kapısı ve görkemli saat kulesiyle adeta bir şatoyu andırıyor. İki tarafını meşe ağaçlarının süslediği , adeta bir saray yavrusunu andıran beyaz köşk, yol çalışmaları ve bazı düzenlemeler nedeniyle değişime uğrasa da, kendine hayran bırakan güzelliğini koruyor. 

Ragıp Sarıca Paşa KonağıRagıp Sarıca Paşa KonağıRagıp Sarıca Paşa Konağı

Yorumlar

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:37

  Gezmek için izin alıp bahçesine girebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler