Piyale Paşa Camii - GeziBilen

Piyale Paşa Camii

Piyale Paşa Camii

Piyale Paşa Camii, batılıların verdiği isimle Golden Horn’un (Altın Boynuz), yani Haliç’in doğusunda, birkaç dakika yukarılara çıkıldığında görülecek olan Alt Baruthane Caddesi üzerindedir. Piyale Paşa; günümüzdeki karşılığı donanma komutanlığı olan kaptan-ı deryalık yapmış, ayrıca Osmanlı Padişahı II. Selim’in kızlarından Gevherhan Sultan ile evlenmiş önemli bir asker olan Piyale Paşa tarafından 1573’te yaptırılmıştır. Yiğit bir donanmacı olan Piyale Paşa, İtalya kıyılarına düzenlediği seferler ile tanınır. Ayrıca İzmir açıklarındaki Sakız Adası’nı almıştır. Piyale Paşa Camii, aslen klasik dönem eseridir. Osmanlı mimarisi açısından incelendiğinde eşine az rastlanır bir değerdir. Osmanlı erken dönemi ile Selçuklular’daki çok kubbeli cami planına dönüş yapılan tek klasik camidir. Granit sütunlarla destekli, altı yayvan kubbeye sahip oluşuyla da öne çıkar. Kenarları boyunca uzanan galerileri, İznik çinileri ile göz alan mihrabın karşısındaki küçük balkonu, köşe değil orta konumdaki ilginç minaresi, çok sayıda penceresi ile dikkat çeker. Aydınlık ve ferahtır. İç mekanda birçok ayetin yazılı olduğu görülür. Caminin arka kısmındaki Piyale Paşa’nın türbesi de ziyaret edilebilir.

Piyale Paşa CamiiPiyale Paşa CamiiPiyale Paşa CamiiPiyale Paşa Camii

Yorumlar

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:24

  Çift girişli altı kubbeli, son cemaat yerinde bol sütunlu mimar Sinan camilerinden. haziresi kapalı ancak bahçesi çok güzel.

 • beraattglr
  13.01.2023 13:35

  Çok güzel, büyük,tek kubbeli bir camii.

 • omrkazncc
  11.01.2023 12:53

  Mimar Sinan' ın eseri tarihi camimiz gerek mimari yapısıyla gerek bahçesiyle tablo gibi bir görüntüye sahip.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota