Pera Palas

Pera Palas

22.02.2021 00:18


İstanbul’u anlatmak için yola çıkan bir seyyah, Pera Palas’ı görmeden şehirden nasıl geçip gider? Tarihi ilçelerden Beyoğlu’nun simgelerinden Pera Palas, ‘Müze otel’ olarak kabul edilen kültürel bir değer. Bu tarihi miras, kentin atmosferini tamamlayan çok özel yapılardan biridir.

Avrupa standartlarında ve yüksek profilli hizmet sunabilecek bir otel eksikliğinden yola çıkılarak 1805’te inşası tamamlanan Pera Palas, saraylar haricinde elektrik verilen ilk yapıydı. İlk elektrikli asansör Pera Palas’ta yapıldı. Ayrıca İstanbul’da musluklarında sıcak su akan ilk binaydı. Haliç manzarası ve bulunduğu merkezi konumun da etkisi ile cazip bir merkez halini aldı. Ancak savaş yılları geliyordu ve 1. Dünya Savaşı’nda ihtişamına ara verdi fakat günümüzde de varlığını koruyan bir unsuru gün yüzüne çıkacaktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk 1917’den başlayacak şekilde sık sık Pera Palas’ta konaklamaya başladı. Bu yönüyle Pera Palas; 101 no’lu çarpıcı odasıyla günümüzde, Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze-otel olarak her gün belirli saatler dahilinde ziyaret edilebilmektedir.

Savaşın ardından eski günlerine geri dönen Pera Palas, mimar Alexander Vallaury imzası taşıyan neoklasist yaklaşıma sahip sofistike bir yapıdır. Yaklaşık 50 metre x 30 metre ölçülerinde bir taban alanı üzerinde yükselen iki adet bodrum, giriş ve üzerindeki altı kattan oluşur. Giriş katındaki büyük salon dikkat çeker. 100’ü aşkın odaya sahip olan Pera Palas’ta ayrıca ünlü Yazar Agatha Christie’nin kaldığı oda, ve ilk elektrikli asansör ilgi çekici bölümler arasındadır.

Günümüzde otel ve müze olarak hizmet veren Pera Palas, aynı zamanda bünyesindeki pastane, bar ve restoranıyla da meşhur. Agatha Restaurant, Orient Bar ve Patisserie de Pera’yı mutlaka görmelisiniz.

Pera PalasPera PalasPera PalasPera Palas

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:18

  Efsana güzel bir otel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler