Pera Müzesi

Pera Müzesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 2005’te açılan Pera Müzesi, 19’uncu yüzyılın sonuna tarihlenen ve sonradan restore edilmiş zarif bir binadaki tablolar, ağırlık-ölçü odaklı eski aletler, nadide Kütahya çini ve seramiklerini içeren geniş koleksiyonu yakından inceleme imkanı sunar.

Sergilenen 300’den fazla tablo arasında Avrupalı Oryantalistleri ile Osmanlı ressamlarının 17’nci yüzyıldan itibaren geniş aralıklı bir tarihsel skalada uzanan çarpıcı eserleri yakından incelenebilir. Bu kapsamlı koleksiyonda popülaritesini asla kaybetmeyen bir eser olan, Osman Hamdi Bey’in 1906 tarihli Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da yer almaktadır.

Öte yandan Pera Müzesi’nde çeşitli yayınlardan örnekler, süreli sergiler, söyleşi ve film gösterimleri düzenlenir. Kültür merkezi olarak da hizmet veren müzede düzenlenen sergiler, çocuklar dahil her yaşa yönelik görsel ve sözel programlarla desteklenmesiyle ünlüdür. Müze, aynı zamanda eğitim odağındaki etkinlikleriyle adından söz ettirmektedir.

Son olarak Pera Müzesi, sinema gösterimleriyle geniş kesimler için bir çekim merkezi özelliği taşır. Klasik-bağımsız filmlerin yanı sıra belgesel ve animasyonların öne çıktığı gösterimler, şehrin kültür-sanat yaşamına katkı sunar.

Pera MüzesiPera MüzesiPera MüzesiPera Müzesi

Yorumlar

 • muratball
  08.09.2023 09:50

  Bir hocamın tavsiyesi üzerine gittim. Hem mekan hem konsept olarak sergilerin olduğu bir müze. Bir Beyoğlu gezisinde mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:05

  Girişi ücretlimi

 • cemmelih
  28.09.2022 07:39

  Güzel bir müze özellikle 5.kattaki resim sergisi mükemmel. Eğer Viktoryan dönemini ve Osmanlı’yı ilginç ve güzel buluyorsanız beğenirsiniz diye düşünmekteyim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler