Pembe Köşk - GeziBilen

Pembe Köşk

Pembe Köşk

Pembe Köşk, İstanbul’un ilçelerinden Sarıyer’dedir. İlginç bir hikayesi vardır bu köşkün. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1635’te İran topraklarına doğru çıktığı seferde fethedilen Revan Kalesi’nin kumandanı Emirgüneoğlu Yusuf Han affedilir ve Emirgan Korusu’nda yaşamasına izin verilir. Yaptırdığı Pembe Köşk’te uzun yıllar kaldıktan sonra yapı, kamulaştırılır ve Mısır Valisi tarafından konut olarak kullanılır. Mısır Valisi’nin ailesi tarafından da kullanılmaya devam edildikten sonra 1940’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından nihai olarak kamulaştırılır.

Köşk, günümüzde bir kafe-restoran olarak hizmet vermektedir. Özellikle İstanbul’da hafta sonları kahvaltısı için uğrak noktaları arasındadır. Düğün gibi etkinliklere de ev sahipliği yapar. Genel görüşe göre fiyatlar mütevazidir.

Sardunya pembesi şeklinde tanımlanabilen rengiyle dikkat çeker. Ahşap bir konaktır. Üç adet kapısı bulunur. İlk katında mutfağı, WC-banyosu; ikinci katında salonu ve çok sayıda odası vardır. Dış mekanı yaz aylarında yoğun ilgi görürken kış döneminde ise genellikle sadece kapalı mekanda hizmet verilir.

Pembe KöşkPembe KöşkPembe Köşk

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota