Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

İstanbul’da Beyoğlu ilçesinin Tophane bölgesinde ikamet eden İtalyan ailelerin çocuklarına, özellikle de evsiz olanlara eğitim hizmetinin sunulması amacıyla ilk olarak 1870 yılında Kumbaracıbaşı Sokağı üzerinde açılır. 1876 yılında Suterazi Sokağı'nda bulunan daha geniş bir binaya taşınarak eğitim hayatına devam eden okul, öğrenci sayısının artmasıyla 1882 yılında Turnacıbaşı Caddesi üzerindeki bugünkü yerine geçer.

İki ayrı binadan oluşan okulun Turnacıbaşı Sokağı’na bakan tarafı eğitim binası olarak, Faikpaşa Yokuşu Sokağı’na bakan tarafı ise evi olmayan çocuklar için yetimhane esasıyla fonksiyon sunar. Bu iki binanın arka cepheleri ve bahçeler ortak olup, ön cepheleri farklı sokaklara bakar.

İlköğretim ve ana sınıfı düzeyinde öğretim vermeye başlayan okul, yüzyılın başında savaşlar nedeniyle faaliyetine bir süre ara verir. Sonrasında ortaokul ve lise hazırlık sınıflarının eklenmesiyle birlikte Özel İtalyan Kız Ortaokulu adıyla faaliyetlerine başlar. 1937 itibarıyla Türk öğrencilerin yasa gereği ilkokula kabul edilmediği okulda sadece İtalyan uyruklu ve yabancı öğrenciler öğrenim görmeye başlar.

1996 yılında zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılmasına ilişkin mevzuat nedeniyle ortaokul bölümün kapatılmasının ardından, 2000 yılı itibarıyla tüm yabancı uyruklu öğrencilerin girebildiği ilköğretim düzeyinde de eğitim veren bugünkü lise halini gelinir.

Özel Galileo Galilei İtalyan LisesiÖzel Galileo Galilei İtalyan LisesiÖzel Galileo Galilei İtalyan LisesiÖzel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler