Özel Alman Lisesi - GeziBilen

Özel Alman Lisesi

Özel Alman Lisesi

‘Alman Lisesi’ olarak da bilinen Özel Alman Lisesi, sadece İstanbul’un değil; aynı zamanda tüm Türkiye’nin en seçkin eğitim kurumlarından biri biridir. Günümüzde ‘Anadolu Lisesi’ statüsünde hizmet veren Özel Alman Lisesi’nin bir de hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Türkiye’deki orta öğretim kurumları arasında önemli bir yere sahip olan lise, sadece yurt içi değil, aynı zamanda yurt dışı platformlarda da büyük başarılar sergilemiştir.

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Özel Alman Lisesi, ‘Eşitlik İlkesine Dayalı Alman ve İsviçre Yurttaş Okulu’ adı ile 1868 senesinde kurulmakla birlikte ilk etapta kentte ana dili Almanca olan topluluğa hizmet vermek amacını taşıyordu. Tabi zaman ilerledikçe ve okulun popülaritesi de arttıkça sadece Alman kökenli öğrenciler değil; Türk öğrencilerin de ilgisini çekmeye başladı.

Galata Kulesi yakınlarında mükemmel bir konuma sahip olan Özel Alman Lisesi, I. Dünya Savaşı’nın ardından kapandı ve 1924 yılında ise tekrar eğitime başlandı. Son olarak 1945’te bir defa daha kapatılarak aynı binada Beyoğlu Kız Lisesi hizmet vermeye başladı. 1953 yılında da bina ilk sahibine geri verilerek Özel Alman Lisesi adı altında o günden bugüne dek aktif bir şekilde eğitim vermeye devam ediyor.

Özel Alman Lisesi’nin öğrencilerine özel verdiği Abitur diploması Avusturya, İsviçre ve Almanya gibi Avrupa’nın en modern şehirlerinde üniversite okumak için başvuru yapma hakkı tanıyor. Türkiye’de Abitur diplomasını veren bir diğer okul da İstanbul Lisesi’dir. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve de Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren Özel Alman Lisesi’nden mezun olan her öğrenci Abitur diplomasına ek olarak Deutsches Sprachdiplom belgesine de sahip olur.

Özel Alman LisesiÖzel Alman LisesiÖzel Alman Lisesi

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:16

  Türkiye'nin sayılı birkaç iyi okulundan,abitur sayesinde başta Almanya,Avusturya,Isviçre olmak üzere AB ülkelerinde ücretsiz üniversite eğitim olanağı veren disiplinli,köklü ve geleneği olan ekol okul..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota