Odakule

Odakule

Odakule

Beyoğlu ilçesinde, Galatasaray ve Tünel arasında emsallerine göre daha yüksek katlarıyla dikkat çeken Odakule İş Merkezi, belki de bu özelliğinden ötürü yıllardır İstiklal Caddesi’nin en bilindik buluşma noktalarından biri olmuştur.

Meşrutiyet Caddesi ve İstiklal Caddesi’ni birbirine bağlayan korunaklı bir geçit üzerinde yükselen bu ikonik yapı, Türkiye’nin ilk gökdelen inşaatlarından biri olarak da tarihe geçer.

Odakule’nin bulunduğu yerde Osmanlı döneminde İstanbul’un ilk büyük alışveriş merkezi olan Karlman Pasajı bulunur. Buradan alınan ilhamla giriş katı geçit şeklinde tasarlanan binanın mimari projesi Kaya Tecimen ve Ali Taner’e aittir. 1976 yılında hizmete açılan kule, 23 katlı, 14 bin 600 metrekare kapalı alanda çeşitli ofis ve mağazalara hizmet verirken, aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası yönetimine de ev sahipliği yapar. 1991 ve 2016 yıllarında geçirdiği iki büyük yangın felaketinden sonra binada hasarlanan bazı katlar revizyondan geçirilerek bugünkü halini alır.

Eski Beyoğlu ruhunu yansıtan tarihi yapılar arasında kendi döneminin mimari özelliklerini taşıyan binaya, dokuya aykırı durmayacak tarzda dokunuşlar yapılır. Aynı hizada bulunan klasik yapılara göre daha yüksek katlı ve modern olarak tanımlayabileceğimiz formda inşa edilmiş bu yapıya, boydan boya camdan oluşan ve zig zag şeklinde tasarlanan ön cephesi ile hantal bir ofis binası yerine daha zarif bir görünüm kazandırılır.

OdakuleOdakuleOdakuleOdakule

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:53

  Sadece manzarası için gidilebilecek bir yer, bir-çok kişinin aklında tuyap kitap fuari ile ozdeslesmistir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler