Nakkaş Hasan Paşa Çeşmesi

Nakkaş Hasan Paşa Çeşmesi

Nakkaş Hasan Paşa Çeşmesi

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesindeki Zal Paşa Caddesi üzerinde bulunan Nakkaş Hasan Paşa Çeşmesi, döneminin önemli asker ve bürokratlarından Nakkaş Hasan Paşa’nın türbesine bitişiktir. Türbe cephesindeki iki pencere arasında yapılmıştır. Güzel ve naif görünümü ile dikkat çeker. Bir mihrabı andıran mermerden yapılma çeşme, türbenin ayrılmaz parçası izlenimi uyandırır. Son derece zariftir. Üstelik suyu günümüzde de akmaktadır.

1600’lü yılların başında yaptırıldığı sanılır. Yapım tarihi net değildir. Çeşmenin ayna taşı vardır. Üzerinde ise şadırvan kubbesi göze çarpar. Ayna taşında kim tarafından yaptırıldığı bilgisi ile merhumun ‘Ruhuna Fatiha’ çağrısı yer alır. Zal Mahmud Paşa Külliyesi’nin yanındaki Nakkaş Hasan Paşa Türbesi ise 1622 yılından önce yapılmış olmalıdır.

Minyatür alanında usta olan Nakkaş Hasan Paşa, padişahın sarık ve çamaşırlarının muhafazasından sorumlu tülbent gamı, kapıcıbaşı gibi görevlerin yanı sıra yeniçeri ağası, son döneminde Rumeli Beylerbeyi, Vezir ve Sadaret Kaymakamı yani sadrazama vekalet etme gibi önemli mevkilerde yer almıştır.

Nakkaş Hasan Paşa ÇeşmesiNakkaş Hasan Paşa Çeşmesi

Yorumlar

 • Kader Doğan
  19.08.2021 13:25

  katıldığım bir turda diğer isminin kuzu çeşmesini olduğunu ,kücük ve etrafında çıkık olmasının sebebide çevredeki kuşların kedilerin su acıldıktan sonra kenarlara akan sudan içebilmesi için olduğu söylenmişti 😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler