Muhyiddin Molla Fenari Camii

Muhyiddin Molla Fenari Camii

11.08.2021 08:02


İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Çukurcuma Caddesi’nde bulunan ve 1541-1547 yılları arasında inşa edilen Muhyiddin Molla Fenari Camii, Fenerizade Şeyhülislam Muhyiddin Mehmet Efendi’nin talimatıyla ünlü Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Fenerizade Muhyiddin Efendi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk şeyhülislamı olan Molla Fenari’nin 3’üncü nesil torunudur. 1478-1479 yıllarında doğduğu tahmin edilmektedir. Edirne ve İstanbul’da Kadılık vazifesi yapan Muhyiddin Efendi, sonrasında ise Rumeli Kazaskeri görevine getirilmiştir. Devlet içindeki siyasi çekişmelerde Hain Ahmed Paşa’ya karşı Sultan Süleyman’ın damadı olan Makbul İbrahim Paşa’yı veziriazamlık yolunda destekleyen isimlerden biridir.

1548 yılında vefat eden Muhyiddin Efendi’nin kabri de Eyüpsultan ilçesinde yer almaktadır. Muhyiddin Efendi’nin İstanbul’a kazandırdığı değerlerden birisi ise hiç şüphesiz Muhyiddin Molla Fenari Camii’dir. Avlusu olmayan cami, oldukça dar bir alanda konumlanır. Kubbesi yoktur ve ahşap bir çatı ile kaplıdır. Üzerinde hutbe okunan merdivenli yapı olan minber ve vaaz kürsüsü ahşaptan yapılmıştır. İnce işçilik dikkat çeker. Tek şerefeli bir minareye sahip olan Muhyiddin Molla Fenari Camii, Ömer Ağa Çeşmesi’nin karşısında bulunmaktadır.

Muhyiddin Molla Fenari CamiiMuhyiddin Molla Fenari CamiiMuhyiddin Molla Fenari Camii

Yorumlar

 • furkanakay
  17.11.2022 08:18

  Tarihi bir camii burada ibadetinizi yapabilir ve hocanın güzel sohbetlerini dinleyebilirsiniz.. Tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler