Molla Lütfi Türbesi - GeziBilen

Molla Lütfi Türbesi

Molla Lütfi Türbesi

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde, Defterdar Caddesi üzerindeki Molla Lütfi Türbesi, 1987 yılında bölgedeki yol çalışması esnasında tesadüfen ortaya çıkarıldı.

Tokat’ta doğan Molla Lütfi, ilk eğitimini o dönem çok büyük bir alim olan babasından almıştı. Daha sonra İstanbul’a gelerek Fatih Sultan Mehmet ve II. Bayezid dönemlerinin önde gelen bilim ve din adamlarından olan Hoca Sinan Paşa’dan dersler aldı, daha sonra Hoca Sinan Paşa’nın çabaları ve yönlendirmesiyle de bu toprakların yetiştirdiği en büyük astronom ve matematikçilerden biri olan Ali Kuşçu’nun matematik derslerine tabi oldu.

1470 yılında Hoca Sinan Paşa vezirlik makamına yükseltildikten sonra kendisinin tavsiyesi ile Fatih Sultan Mehmet tarafından saray kütüphanesinde görevlendirilmiştir. Din, felsefe, fen ve edebiyat alanlarına oldukça fazla eser veren Molla Lütfi, Kuran-ı Kerim’e karşı gelme suçundan idam edilmiştir. Molla Lütfi’nin öğrencileri bu kararın bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu savunsa da kimseyi ikna edememişlerdir.

Din, felsefe, fen ve edebiyat alimlerinden Molla Lütfi’nin duvarla çevrili ve üzeri açık türbesi ortaya çıkışından itibaren oldukça ilgi görmüş ve günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir.

Molla Lütfi TürbesiMolla Lütfi TürbesiMolla Lütfi TürbesiMolla Lütfi Türbesi

Yorumlar

 • y2mifphf
  08.08.2023 09:35

  Cok guzel

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota