Mısır Apartmanı

Mısır Apartmanı

Mısır Apartmanı

Mısır Apartmanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Beyoğlu ilçesinin sadece yaya trafiğine açık durumdaki simgelerinden İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi binalardan biridir. 1910’da inşa edildiği kaydedilen yapı, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüdüğünüzde az ileride tüm ihtişamıyla kendini gösterir.

1800’lü yıllarda yapılaşmanın arttığı önemli bir merkez halini alan caddede inşa edilmiş bir tiyatronun yerine konak olarak yapılmıştır. Şehirdeki ilk beton binalardan biri olmasıyla da tanınan Mısır Apartmanı, adını ise konağın sahibi olan Osmanlı devlet adamı Mısırlı Abbas Halim Paşa’dan alır. Malzemelerinin önemli bir kısmı Fransa’dan getirilen yapı, sanata ilgi duyan Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın özel istekleri ile oldukça görsel bir mimari tarz ekseninde inşa edilmiştir.Toplam altı kattan oluşan Mısır Apartmanı, ilk kattaki büyükçe pencereleri, şık balkonları ve cephedeki heykellerle dikkat çeker. Lüks bir kişisel konut olarak yapılmış olsa da Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın ölümünden sonra binaya varisleri tarafından bölümlere ayrılmış apartman formu kazandırılır.

1940’ta bir iş adamına satışı gerçekleştirilen Mısır Apartmanı’na yeni katlar çıkılır ve nihai halini alır. Merdiven ve asansörü bulunan Mısır Apartmanı, günümüzde dokuz katlıdır. 60 sene sonra önemli kısmı bir inşaat firması tarafından satın alınan yapı, genel onarım ve restorasyonunun ardından günümüzde çok sayıda ofise, restoranlara ve kültür-sanat eksenindeki etkinlik alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Mısır ApartmanıMısır ApartmanıMısır Apartmanı

Yorumlar

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:19

  Mısır Apartmanı, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan tarihî bir apartmandır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi ile Acara Sokağı'nın kesiştiği noktada yer alır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler