Milyon Taşı

Milyon Taşı

Milyon Taşı

Fatih ilçesi, Sultanahmet semtindeki Yerebatan Sarnıcı’nın yanı başında bulunan Milyon Taşı, tüm diğer şehirlere, noktalara uzaklığın ölçümünü mümkün kılan Million Sütunu’ndan geriye kalan parçadır. Yani sanılanın aksine anıt niteliğinde nispeten görkemli bir yapının kalıntısı şeklindedir. Milyon Taşı, kaldırım taşlarından yapılan uzun Roma yolunun başlangıç noktası olarak kabul edilirdi. Roma yolları, eski çağlarda şehirler arası ulaşımı kolaylaştırılarak hem ticaret hem askeri açıdan önem taşırdı. Ayasofya’nın karşısındaki Yerebatan Caddesi girişinde konumlanan Milyon Taşı, çoğu gezgin için sayısız kez 10, 15 metre yakınından geçilmesine karşı bilinmeyen bir kalıntıdır. Bu arada Bizans sarayının girilen Chalke Kapısı’na ve Mese adı verilen sütunlu, heykellerle çevrili çarpıcı caddeye çok yakın, merkezi konumu da Milyon Taşı’na verilen önemin diğer göstergeleriydi. Çevresindeki birçok unsurla birlikte Milyon da, asırların nedenini oluşturduğu yorgunluğa dayanamayıp büyük oranda tahrip oldu. 4’üncü yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu’nun Kurucusu I. Konstantin tarafından yaptırıldığı sanılır. İlk hali kapı, sütunlar ve kubbeden oluşan bir yapı (Tetrapylon adı verilen mimari üslup) halindeydi. Üzerinde heykeller vardı. 1500’lü yıllarda yıkıldığı sanılır. İstanbul’daki merkezi lokasyonu ile kolaylıkla yanına gidilip görülebilir durumda bir tarihi kalıntıdır. Günümüzde Osmanlı dönemi su terazisi kalıntıların yanındaki dikine yükselen bir kaya şeklindedir. Önünde açıklayıcı bilgilerin yer aldığı pano mevcut.

Milyon TaşıMilyon TaşıMilyon Taşı

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 06:28

  İstanbul milyon taşı antik dönemden kalma olup tarihi öne sahiptir aynı zamanda çokta güzel görünür.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:55

  Yerebatan Sarnıcının çıkışı ve Beşir Ağa Çeşmesinin hemen yanında, pek dikkat çekmeyen bu taş, önemi bakımından kentin merkezi sayılmaktadır.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:49

  Aya Sofya camii karşısında Sultanahmet Meydanı'nın kuzeybatı köşesinde Yerebatan Sarnıcı'nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunur.

 • eTZfgutZ
  24.08.2022 10:21

  None of these pictures are about this important milestone (pun intended). I have actual pics before the latest restoration. I'll be posting them soon.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler