Millet Yazma Eser Kütüphanesi

Millet Yazma Eser Kütüphanesi

Millet Yazma Eser Kütüphanesi

Osmanlı Devleti'nde tanınmış din alimlerinden Şeyhülislam Seyyid Feyzullah Efendi tarafından 1700 yılında inşa ettirilen Millet Kütüphanesi, içeriği açısından oldukça zengindir.

Bin 650 metrekare toplam alan üzerine kurulu Millet Yazma Eserler Kütüphanesi’nin mimarisi, bahçesinde bulunan şadırvan, çeşme gibi yapılarla birlikte Klasik Osmanlı anlayışının sonlarına işaret eder. İnşasından bu yana pek çok kez tamir edilmiştir.

İçerisinde Seyyid Feyzullah Efendi’ye ait 2 bin 189 yazma esere ek olarak Ali Emiri Efendi tarafından da 16 bin kitap bağışlanmış ve yapı, böylelikle büyük bir kitaplık haline gelmiştir.

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremde, şehirdeki bazı tarihi kütüphanelerde olduğu gibi büyük zarar gören Millet Kütüphanesi’nin içindeki eserler, o dönemde Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ne gönderilmiş, yaklaşık üç ay içinde ise eski yerinde tekrar hizmet vermeye başlamıştır.

Kütüphanede 6708 yazma eser bulunur. Özellikle tarih ve edebiyat öğrencileri için oldukça büyük bir öneme sahip olan Millet Yazma Eserler Kütüphanesi; Osmanlı tarihi, İslam ve klasik edebiyat alanıyla ilgili binlerce araştırmacı ve ziyaretçiyi yılın 12 ayı ağırlar.

Millet Yazma Eser KütüphanesiMillet Yazma Eser KütüphanesiMillet Yazma Eser KütüphanesiMillet Yazma Eser Kütüphanesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:52

  Etkinlik yapılıyor ve kitap okunuyor çok güzel bir kütüphane çocuklar için kitapların adı, çirkin ördek yavrusu, balıkçı ile karısı, donmuş zaman,

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler