Mihrişah Sultan Türbesi

Mihrişah Sultan Türbesi

Mihrişah Sultan Türbesi

Barok tarzda İstanbul’daki en büyük külliye olarak kabul edilen 1795 yapım tarihli Mihrişah Sultan Külliyesi’ni meydana getiren bölümlerden biri de türbesidir. Eyüp Sultan Camisi’nin kuzey kapısından çıkılarak takip edilen sokak boyunca kuzeye doğru gidilerek ulaşılır.

Osmanlı Padişahı III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan’ın sandukasının bulunduğu türbe, süslemeli kubbesi, sütun kolonları ve duvarlarındaki işlemeli mermerleri ile oldukça gösterişlidir. İlk kat pencerelerinin üzerinde renkli işlemelere sahip sıralı pencereler bulunur. Türbe içerisinde çok sayıda başka sanduka da yer alır.

Mihrişah Sultan, 1745’te Kafkasya’da dünyaya geldi. İyilik sever biri olarak tanınırdı. Sarayda ‘Gürcü Güzeli’ olarak anılırdı. Oğlu III. Selim’in padişah olması üzerine Valide Sultan oldu. Hayatının son 10 yılında Eyüp’teki Mihrişah Valide Sultan Külliyesi’nin yanı sıra Bahçeköy’deki Valide Bendi, Kasımpaşa Mevlevihanesi, Levet Kışlası Camii, Hasköy Lağımcılar Kışlası Cami ile Yeniköy’deki Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi gibi birçok değerli eseri yaptırmış ve 1805’te hayata gözlerini yummuştur. 

Türbenin dışında ayrıca günümüzde de kullanımda olan hayır işleri esaslı bir imarethane ile sebil göze çarpar. Eskiden buradaki sebilde bir görevli bulunur ve yoldan geçenlere şerbet dağıtırmış. Mevlevi Tarikatı'na mensup olduğu bilinen Mihrişah Sultan’ın türbesi, tüm zarafeti ve manevi kimliği ile ziyaretinizi bekliyor.

Mihrişah Sultan Türbesi Mihrişah Sultan Türbesi Mihrişah Sultan Türbesi

Yorumlar

 • Bpwf6oHD
  07.08.2023 01:23

  Eyüp Merkez Mah., 34050 Eyüpsultan/İstanbul

 • ezgicam
  26.09.2022 08:57

  Çok külliyelerde camiler vardır. Bu külliyede ayrıca bir cami bulunmuyor. Hazire, imaret, sıbyan mektebi, sebil ve çeşmeler, Eyüp Sultan Camii'nin yakınında yer alıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler