Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi - GeziBilen

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Üsküdar ilçesinde bulunan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Türkiye’nin tek uçurtma müzesidir. 2005 yılında yılında İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanlığını da yürüten Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan müzede, altı kıta ve 33 ülkeden toplanan 2 bin 500’ün üzerinde parçadan oluşan ilgi çekici bir koleksiyon bulunuyor.

Özellikle yaz aylarında masmavi gökyüzünü süsleyen uçurtmalardan oluşan çarpıcı bir koleksiyonuna sahip olan müze, 2008 yılında T.C. Kültür Bakanlığı'nın Çocuk Dostu Müze Projesi'ne uygun şekilde hazırlandı. Çocuklar kadar yetişkinlerin de ziyaretçi akınına uğrayan müzede, kendi uçurtmalarını yapmak isteyenler için kurslar da veriliyor.

Üsküdar ilçesi Uncular Caddesi üzerindeki Bakıcılar Sokak'ta konumlanan Uçurtma Müzesi, toplamda 500 metrekarelik bir alanda aktif. Müze binasında iki ayrı müze salonu, üç ayrı atölye bölümü mevcut. Üç yaş itibarıyla ziyaretçi kabul edilen müzede, her yaşa uygun bir dille, her koleksiyon için ayrı hikayeler, tarihi bilgi ve görseller eşliğinde sunumlar yapılıyor.

Memet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, çocuklarla gidilebilecek eğlenceli müzeler ve atölyeler arasında. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden toplanan objelerle oluşturulmuş koleksiyon görülmeye değer.

Mehmet Naci Aköz Uçurtma MüzesiMehmet Naci Aköz Uçurtma MüzesiMehmet Naci Aköz Uçurtma MüzesiMehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 12:09

  Mehmet Naci Aköz tarafından kurulan çok değerli bir müze. İçeride binlerce çeşit uçurtma var.

 • cemmelih
  28.09.2022 07:56

  Dünyanın dört bir yanından gelen uçurtmaları harika bir anlatımla görebileceğiniz harika bir müze her çocuk mutlaka görmeli tabi yetişkinlerde :)

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:13

  Rezervasyonla giderseniz çocuklar veya yetişkinler için uçurtmalari anlatan etkinlik oluyor. Türkiye'deki tem uçurtma müzesi olduğu için gidilmeli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota