Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İstanbul’un Şişli ilçesinin Maçka semti, tarihi binaların çokluğuyla dikkat çeker. Bu noktada öne çıkan yapılardan biri de Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin İtalyan mimarisi ile tasarlanmış, son derece sofistike binasıdır. İtalya Büyükelçiliği açılması amacıyla inşasına başlanan bina, uzun yıllar tamamlanmadan kaldıktan sonra 1950’li yılların sonunda ‘Maçka Sanat Enstitüsü’ adıyla ilk kez eğitim esaslı işlev sunar. Devamındaki senelerde önce yüksek okul ve öğretmen okulu, sonra teknisyen okulu olarak kullanılır. Sonraki yıllarda da farklı isimlerle devam eden sürecin sonunda 1988’de ‘İstanbul Maçka Akif Tuncel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ ve günümüzde de ‘Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ adıyla hizmet vermektedir. Maçka’dan Nişantaşı’nın simgelerinden Vali Konağı Caddesi’ne çıkan yol üzerindeki yapı, mimari detaylarıyla göz alıcıdır. Süslemeleri ve detaylı işçiliği ile öne çıkar. Klasik bir okul formundaki iç kısmında modern sınıflarda eğitim verilir. Bahçesiyle de dikkat çeken tarihi okul, İstanbul’un en eski ve en saygın liselerinden biridir.

Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMaçka Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMaçka Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiMaçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:26

  Aşk 101 in çekildiği okul 😂😂

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler