Lefter Anıtı

Lefter Anıtı

Lefter Anıtı

Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinden Fenerbahçe ile özdeşleşmiş futbolculardan Lefter Küçükandonyadis’in heykeli, futbol müsabakalarının gerçekleştirildiği stadyumun yakınındaki Kuşdili Parkı’nda yer alır. İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na yürüme mesafesinde konumlanır.

Kulüp tarihine adını altın harflerle yazdırmış, futboldaki ustalığından ötürü ‘Ordinaryüs’ lakabıyla bilinen futbolcunun 2009’da törenle açılışı gerçekleştirilen anıtı, Heykeltıraş Ferdi Evren tarafından yapıldı. Efsane ismin üzerinde forma ile bir futbol topuna vururken tasvir edildiği heykelin mermer büstünde ‘Fenerbahçeliyim Göğsümü Gere Gere, Ver Leftere Yaz Deftere’ yazısı dikkat çeker. Kendisiyle özdeşleşmiş bu deyişin altında ise futbolcunun kariyeri boyunca attığı gol sayısı gibi bilgilerin öne çıktığı, kendisini tanıtan beş satırlık bir kesit yer alır.

1925’te Büyükada’da dünyaya gelen Rum asıllı Türk futbolcunun asıl ismi Eleftherios'tur. Kısaca Lefter olarak anılmıştır. Kulübün sembol isimlerindendir. Fenerbahçe ile toplamda dört şampiyonluk yaşamış, bir dönem İtalya’nın Fiorentina ve Fransa’nın OGC Nice takımlarında futbol oynamıştır. Jübilesini Fenerbahçe’de yapmıştır.

Toplamda 17 yıl giydiği Fenerbahçe forması altında 400'ün üzerinde gol attı. Ayrıca 50 kez Türk Milli Takımı formasını giyip 21 gole imza attı. Futbol hayatının ardından bir dönem Teknik Direktörlük ve Yazarlık da yapan efsane isim, 2012’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Lefter AnıtıLefter AnıtıLefter AnıtıLefter Anıtı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler