Laleli Camii - GeziBilen

Laleli Camii

Laleli Camii

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Beyazıt semtinde konumlanan Laleli Camii, Osmanlı Padişahı III. Mustafa tarafından Mimar Mehmet Tahir Ağa’ya yaptırıldı. Laleli Camii, özgün Türk barok mimarları arasında gösterilen Mehmet Tahir Ağa’nın en önemli eseri olarak kabul edilir. Son derece çarpıcı bir eserdir. Tuğla ve taştan yapılan caminin yanlarında galeriler ve kemerli bölümler göze çarpar. Dikdörtgen temele sahip caminin planı ise sekizgendir. İki adet sütunu hariç tüm taşıyıcı elemanları duvara gömülüdür. Oldukça ilginç bir iç mekan sunar; sarı, kırmızı, mavi gibi renklerdeki sofistike mermerlerin yanı sıra duvarlarda yeşim taşı gibi yarı değerli taşlar kullanılmıştır. Mermer mihrabı, duvarlardaki panoları, sedef kakmalı ahşaptan Kur’an kürsüsü gibi özellikleri ile ahenklidir. Esasında bir külliyenin bölümlerinden birini oluşturan caminin yakınındaki hamam ve medrese binaları tahribatlar nedeniyle günümüze gelememiştir. Etrafında bugüne ulaşabilen çok az sayıda hayır kurumları sıralanmış caminin imaret bölümü ise dışarıda yer alır. Laleli Camii’nin az ilerisinde Padişah III. Mustafa ile oğlu ve 28’inci Osmanlı Padişahı olan III. Selim’in türbeleri görülebilir. Ayrıca hoş bir sebil de yakındadır.

Laleli CamiiLaleli CamiiLaleli CamiiLaleli Camii

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:45

  Ordu Caddesi üzerinde bulunan Laleli Camii, aynı zamanda bir külliye olma özelliği taşımaktadır. 1760 yılında inşa edilen Barok ve klasik mimarinin özelliklerini taşıyan Camii; medrese, sebil, çeşme, imaret, han ve muvakkithaneden oluşmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota