Kuzguncuk Camii - GeziBilen

Kuzguncuk Camii

Kuzguncuk Camii

Geçmişten bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak adeta bir kültür mozaiğine dönüşen Üsküdar, İstanbul'da tarihi açıdan öne çıkan ilçelerden biri. Üsküdar ile Beylerbeyi arasında kalan Kuzguncuk Camii; içinde yeşili, boğazın mavisini, renkli evleri ile gökkuşağı tonlarını barındıran Kuzguncuk’ta konumlanıyor. 

1950-1952 yıllarında Kuzguncuk Camii Yaşatma Derneği ve hayırsever halkın katkılarıyla inşa edilen yapı, bir kilise ve sinagogla aynı sokak üzerinde sıralanıyor.

Kuzguncuk İskelesi’nin hemen karşısında yer alan cami, tek minareli ve tek şerefeli. Üsküdar’da Kuşkonmaz Camii olarak Şemsi Paşa Camii’nin adeta bir ikizi olan yapının kiliseye komşu olan bölümü ilerleyen yıllarda yapı bünyesine eklendi.

Kesme taştan yapılan tek kubbeli caminin kıble duvarı çini kaplı, minberi ve vaaz kürsüsü ahşap kaplıdır. Caminin iç mekanı mevcut hali korunarak 2005 yılında restore edildi ve ibadete açıldı. Adeta bir şehir kasabası olan Kuzguncuk, pek çok film ve dizi için plato da olmuş.

Ezan sesi, çan sesi ve hazan sesinin birbirine karıştığı Kuzguncuk, bütün manevi zenginliği aynı potada eritip bir kültür mozaiği sunuyor. Şehrin göbeğinde nostaljik bir hava yaşamak isteyenler, tarihi dokusunu günümüze kadar taşıyan Kuzguncuk Camii’ni ziyaret edebilirler.

Kuzguncuk CamiiKuzguncuk CamiiKuzguncuk CamiiKuzguncuk Camii

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 06:55

  Her cami güzel olabilir. Ama bazı mekanlar camiye öyle bir misyon katar ki bambaşka bir hale bürünür.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota