Kuveloğlu Han

Kuveloğlu Han

Kuveloğlu Han

İhtişamlı hanların içinde keşfedilmeyi bekleyen, gördüğü yangınlara depremlere karşı hala ayakta duran, kıyıda köşede kalmış bir han dikkatimizi çekiyor, Kuveloğlu Han.

Hakkında sınırlı sayıda belgeye ulaşılan ve son dönem Osmanlı Hanlarından biri olan Kuveloğlu Han, 19. yüzyılın sonlarında Eminönü Küçükpazar semtinde Kantarcılar mevkiinde Fransız bir mimar tarafından, otel olarak inşa edildiği düşünülüyor. Yıllara meydan okuyan ve kentin yoğun ticaret alanı içinde yer alan yapı birbirine eklenmiş iki evreli bir han yapısıdır. Eski zamanlarda çoğunlukla Edirnekapı’dan giriş yapan kervancıların Mahmutpaşa’da alışverişlerini yapıp sonrasında bu handa konakladıkları rivayet ediliyor. Tam olarak 208 yıllık bir geçmişi dokusunda barındıran hanın plan düzlemi, klasik Osmanlı avlulu hanlarına benzer biçimde şekillenmiş ve cephe düzeninde neo-klasik öğeleri taşımaktadır. 

Depreme ve yangına oldukça dayanıklı olan bu bina, yapıldığı tarihten günümüze kısmi bozulmalar dışında özgün nitelikleri ile ulaşmış ve aldığı hasarlar oldukça minimum bir seviyede olmuştur. Döneminin kullanım koşulları, malzeme ve yapım teknikleri bakımından örnek olan yapının duvarlarında kullanılan malzeme, yangına dayanıklı türden ve binanın çatısı cam tavan olacak şekilde inşa edilmiştir. Günümüzde depo ve imalathanelerin yoğun olduğu bir han olarak kullanılan Kuveloğlu Han, ilk günkü halini büyük bir oranda korumayı başarmış durumda.

Kuveloğlu HanKuveloğlu HanKuveloğlu HanKuveloğlu Han

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler