Kulaksız Hamamı - GeziBilen

Kulaksız Hamamı

Kulaksız Hamamı

Fransız Yazar Montaigne, ‘Denemeler’ adlı ünlü kitabında Osmanlı’daki Müslümanların haftada ortalama üç, dört kez hamama gittiğinden söz eder. Bu sıklığın ‘aşırı ve gereksiz’ olduğunu da ekler. Oysa ki vatandaşların Osmanlı topraklarındaki hamamlara sıklıkla gitmesinin yanında evlerde de banyolar bulunur, hemen her gün yıkanılırdı…

Osmanlı Devleti'nde kamusal yapılar arasında ayrı yere sahip olan hamamların önemli bir kısmı günümüze ulaşmış durumda. Çünkü Türklerde hamam kültürü tarih boyunca sosyal hayatın ayrılmaz parçalarından biri oldu. Günümüzde olduğu gibi geçmişte de hijyen ve temizliğe büyük önem verildi. Hamam, temizlik ve hijyene dair esaslı bir kanıt. Ek olarak eski zamanların bir nevi sosyalleşme ortamıydı. İnsanlar hamamlarda toplanır saatlerce sohbet eder, keyifli zaman geçirirlerdi.

İstanbul’un dört bir yanında Osmanlı yadigarı hamamlar mevcut. Bunlardan biri olan Kulaksız Hamamı, Beyoğlu ilçesindeki Kaptanpaşa Mahallesi’nde konumlanıyor. İki sokağın birleştiği noktadaki tarihi hamam, günümüzde farklı bir amaçla kullanılıyor.

Günümüzde aktif olmayan yapı, Evliya Çelebi’nin eserinde kendisine yer bulmuştur. Kulaksız Hamamı’nda hademelerin sağır olduğu ve bu nedenle de sağırların yoğun olarak tercih ettiğinden söz edilmiştir. Muhtemelen ismi de buradan gelmiştir.

Kulaksız HamamıKulaksız HamamıKulaksız Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota