Küçükçekmece Köprüsü - GeziBilen

Küçükçekmece Köprüsü

Küçükçekmece Köprüsü

Küçükçekmece Köprüsü, tarihin çok eski zamanlarına tanıklık eden sayısız esere ev sahipliği yapan İstanbul’un Bakırköy ilçesinin batı ucunda konumlanır. Küçükçekmece Gölü ile Marmara Denizi’nin buluştuğu yerdeki tarihi köprünün geçmişi bin 500 yıldan fazladır. Zira tarihi kayıtlarda Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 6’ncı yüzyılda şehri yerle bir eden depremden sonra yaptırıldığı bilgisine ulaşılır. Ponte Piccolo yani ‘Küçük Köprü’ adıyla anılırdı. Daha öncesinde de aynı yerde ahşaptan bir köprü olduğu anlatılır.

Çeşitli zamanlarda tahrip olan köprü, her seferinde özenle onarılarak Osmanlı İmparatorluğu zamanına ulaşır. Şehri fetheden Padişah Fatih Sultan Mehmet döneminde, 1455’teki onarımı ve en nihayetinde Padişah Kanuni Sultan Süleyman ile başlanan ve II. Selim’le biten yeniden yaptırılma süreci bilinir. Ayrıca yeni köprünün Mimar Sinan’dan önceki Başmimar Acem Alisi tarafından inşa ettirildiği bilgisi geçer.

Günümüzde aktif olarak kullanımda olan tarihi Küçükçekmece Köprüsü’nün uzunluğu 210, genişliği 7,60 metredir. En geniş kemer açıklığı 10 metreyi bulur. Günümüze ulaşmış hali 1900’lü yılların ilk çeyreğindeki genişletme çalışmaları ve çeşitli aralıklarla yapılmış onarımlar neticesinde orijinalinden farklıdır.

Küçükçekmece KöprüsüKüçükçekmece KöprüsüKüçükçekmece KöprüsüKüçükçekmece Köprüsü

Yorumlar

 • Alionen
  13.09.2021 09:26

  Harika bir yer.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:50

  Balık tutulurmu burda ?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota