Küçük Mecidiye Camii

Küçük Mecidiye Camii

Küçük Mecidiye Camii

Diğer ismi ‘Çırağan Camii’ olan ve İstanbul’un Boğaziçi kıyı semtlerinden Ortaköy'de bulunan Küçük Mecidiye Camii, Çırağan Sarayı ile karşılıklıdır. Kare plana ve üzerinde bulunan bir kubbeye sahiptir. Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanda bulunan fakat avlusunu da eklediğimizde bin 600 metrekareyi bulan camiye küçük isminin verilmesinin nedeni ise Büyük Mecidiye Camii olarak bilinen caminin Ortaköy Camii’nin yakınında olmasıdır.

Küçük Mecidiye Camii, 31’inci Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından 1849 yılında inşa ettirilmiştir. Caminin mimarının Nikoğos Balyan olduğu düşünülmektedir. Cami, genel hatları ile klasik Türk mimarisinden farklıdır. Küçük Mecidiye Camii’nin en ilginç taraflarından birisi ise minaresidir. Minare solda bulunur ve şerefesinin üstü kapalıdır.

Minarenin sütunlarının arasındaki kemerler gotik gelenektedir. Üzerinde hutbe okunan minber ve kürsü pembe renkli taşlarla donatılmıştır. Etrafındaki avlu duvarından başka ek bir yapısı yoktur. Oldukça zarif ve göze hoş gelen bir yapıdaki Küçük Mecidiye Camii, akılda kalıcı manevi derinliği ile ziyaretçilerini bekler.

Küçük Mecidiye CamiiKüçük Mecidiye CamiiKüçük Mecidiye CamiiKüçük Mecidiye Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler